Hírek

Rövid távon nem segít, hosszú távon kimondottan káros az EP döntése a vakcinák szabadalmi jogainak felfüggesztéséről

2021. 06. 10.

Az Európai Parlament (EP) a tegnap esti plenáris szavazáson elfogadta azt a határozatát, amelyben a vakcinákra vonatkozó szabadalmi jogok felfüggesztését sürgeti, annak ellenére, hogy szakértők szerint ez rövid távon nem segíti, hogy mindenki oltáshoz juthasson. Győri Enikő fideszes EP-képviselő a határozat májusi vitáján elmondta: „A világnak nem álmegoldásokra, hanem gyors és hatékony segítségre van szüksége. A cél a COVID-oltóanyagok lehető legszélesebb körű és minél gyorsabb elosztása”.

Győri Enikő a májusi plenáris vitán kifejtette: „A cél, hogy minél több ember minél hamarabb megkapja az oltást, éljen bárhol a világon. A szabadalom felfüggesztésétől azonban nem nő a gyártási kapacitás”. A szavazás után felvázolta a koronavírus legyőzéséhez szükséges kereskedelempolitikai lépéseket: Legfőbb teendőnk a gyártás további fokozása, az oltóanyagok szélesebb körű és gyorsabb terítése, valamint méltányos hozzáférés biztosítása az alacsony és közepes jövedelmű országoknak. Ki kell használnunk a már rendelkezésre álló WTO-megállapodás (TRIPS-megállapodás) által biztosított rugalmassági mechanizmusokat és az önkéntes engedélyátadásokat kell szorgalmazni. Mindeközben nyitottnak kell maradnunk minden működőképes további megoldás feltérképezésére és megvitatására”.

A magyar képviselő rámutatott: „Ezzel a lépésével az európai baloldal, a teljes magyar baloldal segédkezésével, azt felejti el, hogy a szellemi tulajdon védelme világszerte az innováció kulcsfontosságú ösztönzője. Így a tegnapi döntésével pont az európai és ezáltal a magyar kutatókat és fejlesztőket lehetetleníti el. Egyértelmű ugyanis, hogy a TRIPS-megállapodás alóli határozatlan idejű vagy akár ideiglenes mentesség fenyegetést jelentene a fejlesztések finanszírozására, különösen a kutatókra, a befektetőkre és a klinikai vizsgálatokra”.