Kül-és biztonságpolitika

Martonyi: a magyar uniós elnökség segíteni akarja Oroszország WTO-csatlakozását

Martonyi: a magyar uniós elnökség segíteni akarja Oroszország WTO-csatlakozását

2011. 01. 25.

Az utóbbi hetekben-hónapokban megnyílt a reális lehetőség Oroszország csatlakozására, mindenki érdekelt abban, hogy a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok Oroszországgal meghatározott, világos és áttekinthető szabályrendszeren keretében alakuljanak – fejtette ki a magyar diplomácia vezetője a nemzetközi kereskedelmi bizottság ülésén.

 

Martonyi János az EU stratégai partnerei között első helyen említette az Egyesült Államokat, hangsúlyozva, hogy "új élettel kell megtölteni" a Transzatlanti Gazdasági Tanácsot. Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok stratégiai partner és szövetséges, nem csak a biztonságpolitikában, az EU-t és az Egyesült Államokat szoros gazdasági szálak, történelmi, kulturális, emberi tényezők kapcsolják össze. A további fontos stratégiai partnerek között sorolta fel Japánt, Kínát és Oroszországot.

A külügyminiszter azt mondta: ha a jelenlegi félév végére az európai integráció valamivel erősebb, mélyebb lesz, előrelépnek néhány fontos területen, akkor "a magyar elnökséget sikeresnek fogjuk tekinteni (…) a mi sikerünk Európa sikerén keresztül méretik meg".

Martonyi János a bizottságban ismertette a magyar EU-elnökség főbb céljait a nemzetközi kereskedelemben. A legfontosabb feladat az Európa 2020 stratégia megvalósítása – mondta -, "ennek érdekében mindent meg fogunk tenni". A kereskedelmi politika az egyik különösen fontos eszköz a versenyképességet ösztönző Európa 2020 stratégia végrehajtásáért – tette hozzá.

Kiemelte: a magyar elnökség messzemenően elkötelezett a multilaterális kereskedelmi rendszer fejlesztése mellett, mindent meg fog tenni azért, hogy az úgynevezett dohai forduló eredményesen lezáruljon. Azt mondta, a világkereskedelem szabályozásának multilaterális rendszere olyan vitarendezési keretet is biztosít, amelyben a válságok, nagy veszélyek esetén a kockázatok kezelhetők. Azt is megjegyezte, hogy nem lát ellentmondást a világ multilaterális szabályozásának fenntartása és fejlesztése, valamint a kétoldalú kereskedelmi megállapodások rendszere között, "ma már világos, hogy a két megközelítés nem zárja ki (…) , sokkal inkább kiegészíti egymást".

 

 

Elmondta, a magyar elnökség mindent megtesz, hogy a jelenleg folyó kétoldalú tárgyalások sikeresek legyenek, "annak szem előtt tartásával, hogy kiegyensúlyozott, az érdekek egyensúlyára épülő megállapodásokban vagyunk érdekeltek". Hozzáfűzte, ez vonatkozik Kanadára, Indiára és Ukrajnára. Utóbbit az EU szomszédságpolitikájában kiemelten fontos szereplőnek, a keleti partnerségi program hat országa között gazdaságilag és politikailag a legjelentősebb államnak nevezte. Kifejtette, bízik benne, hogy az Ukrajnával folytatott szabadkereskedelmi tárgyalások is sikeresek lesznek, fontos szempontként említve az energiakereskedelmet, az energia tranzitját.

Martonyi János az EU külkapcsolatai szempontjából nagyon jelentősnek mondta, hogy a nyugat-balkáni országoknak adott kereskedelmi kedvezményekre vonatkozó szabályozást a lehető legrövidebb időn belül meghosszabbítsák.

(MTI)

Az eseményen készült fényképek az alábbi linkre kattintva tekintehetők meg.