Hírek

Magyar részvétel az űrprogramban

Magyar részvétel az űrprogramban

2009. 03. 17.

A GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) nevű műhold az első azon európai műholdak sorában, amelyek hozzájárulnak majd a Föld természeti jelenségeinek mélyebb megértéséhez. Az új eszköz 250 km magasságban repül majd, és nagy pontossággal határozza meg a Föld gravitációs erőterét. Ezzel könnyebb lesz nyomon követni az óceánok áramlását, feltérképezni a felszín alatti kőolaj- és gázmezőket, és árnyaltabb képet kaphatunk a klímaváltozásról is – hangsúlyozta Barsiné Pataky Etelka.

A mérőműhold adatainak értelmezése rendkívüli szaktudást igénylő feladat. Magyar siker, hogy a BME Általános és Felsőgeodézia Tanszéke és az MTA Fizikai Geodézia és Geodinamikai Kutatócsoportja részt vehetnek ebben a tudományos munkában, így azon kevesek közé tartoznak, akik hozzáférnek majd a műhold szolgáltatta információkhoz. A mérőműhold kalibrációjához a Föld felszínén ismert Eötvös-inga mérési adatokat lehet felhasználni, amelyeket az ún. „felfelé folytatás” módszerével (matematikailag) fel kell juttatni a GOCE pályamagasságába, ahol az ismert földfelszíni adat az új GOCE mérésekkel összehasonlítható. A műhold adatait pedig a „lefelé folytatás” módszerével kell a felszínre vonatkoztatni.

Barsiné Pataky Etelka nagy eredménynek tartja, hogy az európai high-tech kutatás ma is Eötvös professzor téziseire és a jelenkor sikeres magyar kutatóinak tudására is támaszkodik.

 A GOCE az Európai Űrügynökség a Föld pontosabb feltérképezésére irányuló, ún. „Living Earth” programjának első műholdja.  A GOCE tömege 1100 kilogramm, tervezett élettartama 20 hónap, a program teljes költsége pedig 350 millió Euró volt (kb. 100 milliárd forint).