Kül-és biztonságpolitika

Közös védelempolitika: Terítéken az uniós szintű felülvizsgálat és a védelmi-technológiai ipari bázis

Közös védelempolitika: Terítéken az uniós szintű felülvizsgálat és a védelmi-technológiai ipari bázis

2013. 11. 21.

Hankiss Ágnes, a Biztonság- és Védelempolitikai Albizottság magyar tagja írásos hozzászólásában rámutatott: a tanácsi vita apropóján az egyik legfontosabb tagállami elvárás, amit magyar részről messzemenően támogatunk, hogy az állam- és kormányfők értékeljék az európai védelempolitika jelenlegi helyzetét és dolgozzanak ki stratégiai iránymutatást a továbbfejlesztés érdekében. "Az iránymutatás többféle formát ölthet, jelen ismereteink szerint a CSDP felülvizsgálatának és implementációjának a keretét továbbra is az Európai Biztonsági Stratégia jelenti" – mutatott rá a fideszes EP-képviselő.
 
A néppárti politikus számos módosító indítványban hangsúlyozta, hogy az EU-NATO kapcsolatok erősítése és harmonikusabbá tétele – az együttműködés politikai céljain túl – a képességfejlesztés területén is kiemelten fontos, különös tekintettel a párhuzamosságok elkerülésére. "A hozzáadott értékkel valójában nem rendelkező katonai operatív parancsnokság helyett magyar vélemény szerint indokoltabb lehet egy civil-katonai, operatív központ létrehozása" – zárta hozzászólását Hankiss Ágnes.
 
Pelczné Dr. Gáll Ildikó, a belső piaci szakbizottság jelentéstevője kiemelte: elsődleges prioritás a védelmi ipari termékek belső piaci működésének javítása. A néppárti képviselő szerint az új típusú honvédelmi közbeszerzési technikákra vonatkozó javaslatai révén ez a célkitűzés teljesíthető. "Úgy kell fokozni az EU védelmi piacainak nyitottságát és versenyképességét, hogy eközben olyan specifikus jellegzetességeket is figyelembe veszünk, mint például az ellátás- és az információbiztonság. Ez csökkenti a területen meglévő szabályozások rendezetlenségét, illetve fokozza a versenyt és az átláthatóságot, és így segíti a KKV-kat, hogy alvállalkozási szerződéseket találjanak, és ezekre ajánlatokat tegyenek" – emelte ki a plenáris vita során a fideszes politikus.
 
Pelczné Dr. Gáll Ildikó szerint gazdasági szempontból minden ellentételezés torzíthatja a piacok működését, és akadályozhatja Európa védelmi piacainak integrációját. A végső cél ezért olyan piaci feltételek és olyan európai védelmi technológiai és ipari bázis megteremtése, amely teljes mértékben ki tudja használni a rendelkezésére álló szerződési rendelkezéseket, jogi eszközöket a védelmi ipari termékek tisztességes versenyének biztosítása és a nem katonai piacokon a verseny torzulásának elkerülése érdekében.