Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

Az Európai Parlament lezárta a kukoricaintervenció vitáját

Az Európai Parlament lezárta a kukoricaintervenció vitáját

2007. 05. 24.

A jelentés megszavazásával az Európai Parlament nem támogatta Glattfelder Béla, magyar néppárti képviselő törekvését, amely a kukoricaintervenció megszüntetésére irányuló európai bizottsági javaslat teljes elutasítását célozta. Ezzel jelentős mértékben megnövekedett volna annak az esélye, hogy az Európai Bizottság az intervenció eltörlésére irányuló szándékait 2007-ben már ne tudja érvényesíteni. Az Európai Parlament által elfogadott jelentés valamelyest kedvezőbb, mint amiről a mezőgazdasági miniszterek a Tanácsban szavazni fognak. Az Európai Parlament döntésének azonban nincs gyakorlati jelentősége, mert a Tanács ülésén vita nélkül fognak határozni, és így a mostani szavazás nem befolyásolja a döntéshozatalt.

Glattfelder Béla szerint az elmúlt féléves fáradságos munka mégsem volt hiábavaló, mert a tanácsi döntéshozatal hónapokon keresztül való feltartóztatásával sikerült időt nyerni ahhoz, hogy az Európai Bizottság eredeti javaslatával szemben, ami az intervenció azonnali eltörlésére irányult, végül egy kedvezőbb döntés születhessen. Ez a döntés azonban ugyanúgy jogsértő, mint az eredeti javaslat, hiszen 2007-re visszamenőleges hatállyal korlátozná az intervenciót. Ez még akkor is elfogadhatatlan, ha ennek, a jelenlegi magas piaci árak miatt, várhatóan nem lesz a termelők számára káros hatása. A 2007 évre vonatkozó jogsértő javaslat lehetővé teszi, hogy a magyar kormány az Európai Bíróság előtt megtámadja a Tanács majdani döntését.

A képviselő emlékeztetett arra, hogy Tanács szakbizottságának kedvezőtlen döntését követően az Európai Parlament véleménye teljesen formálissá vált, ami jelentős mértékben csökkentette annak az esélyét, hogy keményebb határozat születhessen. Glattfelder Béla szerint ezért a jövőben szükség lesz arra, hogy az Európai Parlament hatásköre agrárkérdésekben növekedjen, és a Tanács csak az Európai Parlamenttel közösen dönthessen. Ez azért különösen jelentős Magyarország számára, mert az Európai Bizottság az agrárpolitika nagymértékű leépítését tervezi 2009-től kezdődően, amit a kukoricaintervenció korlátozása is előrevetít.