Esélyegyenlőség és szociális ügyek

Úton a teljes európai egyetértés felé a fogyatékos emberek érdekében

Úton a teljes európai egyetértés felé a fogyatékos emberek érdekében

2011. 05. 25.

Kósa beszédében hangsúlyozta: megtiszteltetésnek érzi, hogy mind a jelentés elkészítőjeként, mind pedig az EP első siket tagjaként közel 80 millió európai fogyatékossággal élő embert képviselhet, ami egy felelősségteljes küldetés. Hozzátette: "Ez a jelentés nem készülhet el mindazon képviselőtársaim segítsége nélkül, akik párthovatartozástól függetlenül elkötelezettséget tanúsítottak a fogyatékosságügy kapcsán, s módosító javaslataikkal hozzájárultak  ehhez  a munkához ".

Kósa a jelentéstervezet elkészítésének már korai fázisában aktívan bevonta mind az európai, mind a hazai fogyatékosságügyi szervezeteket, szem előtt tartva a nemzetközi fogyatékosságügyi mozgalom „Semmit rólunk, nélkülünk!” elvét. A néppárti politikus előre bocsájtotta, hogy a demokratikus párbeszéd a jövőben is folytatódni fog, hiszen szeptemberben lesz még lehetőség a véleménynyilvánításra egy nyilvános EP meghallgatáson.

A jelentéstervezet számos újító megközelítést tartalmaz a hagyományosnak tekinthető foglalkoztatáspolitikai kérdések mellett. Egyenlő esélyű hozzáférést szorgalmaz a szolgáltatások, az akadálymentes környezet, s a korszerű infokommunikációs megoldások (pl. GPS-alapú közlekedést támogató megoldások, jelnyelvi szolgáltatások online használata, feliratozás támogatása) területén. A dokumentum emellett olyan információs, oktatási és képzési rendszerekben gondolkodik, melyek a társadalmi befogadást célozzák, bevonják a családokat, egyenlő esélyeket biztosítanak a munkahelyeken is.

A vita  végén Kósa rámutatott, hogy Európa társadalmának fenntarthatósága érdekében új alternatívát kell kínálni a fogyatékossággal élők munkába segítése terén, különös tekintettel korunk drámaian idősödő népességre és a jelenlegi aktivitási és eltartottsági rátak változására. Ez a célkitűzés egyértelműen összhangban áll a 2006-ban elfogadott, a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezménnyel, melyet Magyarország  valamennyi parlamenti párt támogatásával az elsők között ratifikált. A fideszes képviselő hangsúlyozta: "Itt az idő, hogy a fogyatékos emberekre  –  összhangban a jelentésem alapvető céljával – mint társadalmi  befektetésre  tekintsünk, és egyúttal egy komplex, az élet valamennyi területére kiterjedő megközelítéssel támogassuk őket abban, hogy adófizető állampolgárokká válhassanak!”.