Hírek

Győri Enikő felszólalása az ír népszavazás vitájában

Győri Enikő felszólalása az ír népszavazás vitájában

2009. 10. 08.

A képviselő asszony felszólalását teljes terjedelmében alább közöljük:

Tisztelt Képviselőtársaim!

Amikor Magyarország polgárai 2003 tavaszán közel 84%-os arányban támogatták hazánk csatlakozását az Európai Unióhoz, úgy érezték, visszatérnek oda, ahová mindig is tartoztak, az európai népek közös családjába, ahonnan a több mint negyven éven át tartó kommunista diktatúra kitaszította őket. Nem csak egy jogszabályokon alapuló gazdasági együttműködési formaként tekintettek tehát a magyarok az Unióra, hanem egy olyan közösségként, mely értékek mentén működik. A Lisszaboni Szerződés írországi jóváhagyása öröm számunkra, mert általa értékeink méltó helyre kerülnek az alapító szerződésben, s ezen értékek közé immár kimondottan is bekerül a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak elismerése. Ezért lengettem a kék kártyámat, Elnök úr, Szegedi képviselő úr hozzászólalása alatt, mert szerettem volna megkérdezni tőle, olvasta-e a Lisszaboni Szerződést. Ha ugyanis olvasta volna, akkor ismerné az általam idézett cikkét a kisebbségekről; ráadásul ez nem értelmezés kérdése, hanem tény.

Magyarország polgárai abban bíznak, hogy az Unió a szerződés hatálybalépésétől fogékonyabbá válik a kisebbségekkel kapcsolatos problémákra, s egyszer s mindenkorra elfogadhatatlanná válnak a szlovákiai nyelvtörvényhez hasonló esetek. Nem csak a jog betűje miatt, hanem az Unió szellemiségéből fakadóan is éreznie kell mindenkinek, minden európai polgár közös ügye, hogy a kisebbségek szabadon, korlátozásoktól mentesen használhassák anyanyelvüket, s otthon érezhessék magukat szülőföldjükön.

Meggyőződésem, a Lisszaboni Szerződés abban is segítségünkre lesz, hogy az Unió intézményei jobban megértsék: az értékeinket az Unión belül is meg kell védeni, s megsértésük esetén automatikusan fel kell lépni. Nem létezhet kettős mérce, kedves szocialista, liberális és független képviselőtársaim: hivatkozunk értékekre, az Uniótól várunk segítséget, ha érdekeink úgy diktálják, s mindezt elfelejtjük, ha az az előnyösebb számunkra. Az Európai Néppárt és benne a Fidesz nem ilyen Európát akar; szilárdan elutasítjuk az értékek instrumentalizálását és relativizálását.