2011. 04. 11.
Mint ismeretes, az EP múlt heti plenáris ülésén José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke a magyar alkotmánnyal kapcsolatban egyértelműen leszögezte: az alkotmányozás teljes egészében egy ország lakosságára és intézményeire tartozik. Brüsszeli megerősítést is kapott tehát, hogy az alkotmányozás kizárólagos nemzeti hatáskörbe tartozik, a nemzeti szuverenitás része. Ennek ellenére, a liberális, szocialista, kommunista és zöld frakciók az EP Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottságának mai ülésén megkísérelték napirendre vetetni, hogy a szakbizottság vitát folytasson a magyar alkotmánytervezetről. A vita nyilvánvaló célja Magyarország újbóli politikai célkeresztbe állítása lett volna. A szakbizottsági ülésen jelenlévő józan EP-képviselők azonban nagy többséggel leszavazták a javaslatot.
A napirendre vétel egyik kezdeményezője az a Göncz Kinga volt, aki a médiatörvény kapcsán január elején Magyarország uniós szavazati jogának megvonásával fenyegetőzött, s aki annak a magyar szocialista delegációnak a tagja, amely minden európai fórumon csúsztatásokkal és hazugságokkal igyekszik lejáratni a magyar uniós elnökséget és Magyarországot. Múlt héten Göncz Kinga az európai romastratégia vitája kapcsán a nemzetközi sajtónak eljuttatott angol nyelvű közleményben Magyarországot szélsőjobboldali csoportok által rettegésben tartott államnak állította be. Kétszínű magatartás, hogy a közleményt szlovák párttársával, Monika Flasikova-Benova-val együtt adta ki, aki annak a szlovák szocialista pártnak (SMER) a képviselője, amely korábban a szélsőségesen nacionalista és kirekesztő Jan Slota által vezetett Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) együtt kormányzott, s mely koalíciós kormány a felvidéki magyarsággal szembeni súlyos jogcsorbító intézkedéseket hozott (pl. szlovák nyelvtörvény).
Kétszínű magatartás, hogy míg a szocialisták az alaptörvénnyel kapcsolatos országgyűlési vitában nem vesznek részt, addig európai fórumokon – vagy éppen körlevelek, sajtónyilatkozatok formájában – hazugságokkal és csúsztatásokkal folyamatosan az ország lejáratásán dolgoznak. A Magyar Néppárti Képviselőcsoport ismételten felszólítja a baloldali erőket, hagyjanak fel azzal, hogy politikai célokból Magyarország ellen uszítják az uniós intézményeket és a nemzetközi közvéleményt.
Háttér:
Annak ellenére, hogy az Európai Parlament és annak szakbizottságai nem rendelkeznek hatáskörrel a nemzeti alkotmányozás kérdésében, Szájer József saját kezdeményezésére az EP Alkotmányügyi Bizottságát annak jövő heti ülésén tájékoztatja a készülő magyar alkotmányról.