Költségvetés, gazdaság- és foglalkoztatáspolitika

Szolidaritás és segítségnyújtás Japánnak

Szolidaritás és segítségnyújtás Japánnak

2011. 03. 24.

Pelczné Dr. Gáll Ildikó, az EP Japánnal fenntartott kapcsolatokért felelős küldöttségének póttagja hozzászólásában mély együttérzését és tiszteletét fejezte ki a japán nép iránt; valamint csodálatát és elismerését azoknak a hősöknek, akik a veszély ellenére jelenleg is az atomerőműben dolgoznak. A néppárti politikus véleménye szerint olyan tragédia történt március 11-én, mely örök mementója marad Japán és a világ történelmének.

A katasztrófa sújtotta szigetország az Európai Unió segítségét kérte a felajánlott tagállami segélyek előzetes koordinálásában, ezért örömteli a Bizottság gyors reakciója. Kristalina Georgieva katasztrófákért felelős biztos nyilatkozatában megerősítette: minden segítséget biztosítanak Japánnak és annak a mintegy félmillió embernek, akik a múlt pénteki földrengés és szökőár pusztítása miatt menedékhelyeken tartózkodnak. Pelczné Dr. Gáll Ildikó azonban felhívta a figyelmet, hogy az Európai Uniónak ezen túlmenően, minden tőle telhető szakmai és humanitárius segítséget is meg kell adnia a katasztrófa következményeinek elhárítására és az életfeltételek újbóli megteremtésére.

Pelczné Dr. Gáll Ildikó felszólalásában kiemelte: nem szerencsés szembeállítani az ilyen és ehhez hasonló tragédiákat az atomenergia felhasználásával, ugyanakkor a legnagyobb biztonsági rendszerrel kell felszerelni az atomerőműveket, s a legszigorúbb előírásoknak megfelelően folyamatosan kell ellenőrizni őket. A néppárti politikus aláhúzta, hogy üdvözlendő a Bizottság javaslata a széleskörű európai konzultáció szervezésére, de további lépések is szükségesek. "Szükségesnek érzem és támogatom, hogy olyan iránymutatást dolgozzanak ki, mely egy európai szinten koordinált, jól működő atomenergia-biztonsági rendszert alapoz meg, s a jövőre nézve garantálja az atomenergia további biztonságos előállítását " – zárta felszólalását Pelczné Dr. Gáll Ildikó.