2014. 06. 10.
Az egyházi közösségek képviselőivel folytatott keddi tanácskozáson José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke vett részt, míg az Európai Parlamentet szokás szerint a témafelelős alelnök, a kereszténydemokrata Surján László képviselte. A megbeszélések témája "Az Európai Unió jövője" volt.
A tanácskozás szünetében tartott sajtótájékoztatón Surján László kiemelte, hogy a mostani megbeszélésre három árnyék vetült. Az egyik az Európai Unióra vonatkozik, mégpedig a választásokon való alacsony részvétel. Az európaiak elégedetlenek az Unió teljesítményével. Az Unió komoly eredményeket ért el a gazdasági és pénzügyi válság kezelésében, de mindez kevés. A munkanélküliség nagy, az ifjúság körében elviselhetetlen. A gazdasági növekedés az eurózóna országaiban még inkább ígéret, mint valóság. A másik két esemény egyenesen tragikus. Hogyan fordulhat elő, hogy Brüsszel központjában négy embert is megölnek csupán azért, mert zsidók? Hogyan lehetséges, hogy bárhol a világon halálra lehet ítélni egy asszonyt, csupán azért, mert keresztény?
Vigyázni kell, hogy ne adjunk rossz feleletet ezekre a gondokra. Az Uniót lehet kritizálni, de az euroszkepticizmus rossz válasz a kihívásokra. Ugyancsak rossz lenne, ha a vallási közösségek a gyakori vallásellenes jelenségek miatt visszavonulnának a "katakombákba". Európa polgárainak szükségük van arra az erkölcsi alapállásra, amelyeket az egyházak képviselnek. Jobb, ha egy önkéntes erkölcsi kontroll szabályozza döntéseinket, mintha egy rendőrállam épülne ki, amelyben a Nagy Testvér figyel mindnyájunkat.
A négy óra hosszan tartó megbeszélés végén Surján László, aki júliustól megválik az Európai Parlamenttől, azzal köszönt el a részvevőktől, hogy rámutatott az egyházak három fontos feladatára: ők tudnak pártpolitikától mentes, hiteles, erkölcsi mércére támaszkodó véleményt mondani a mindenkori hatalomról. Az öregedő Európában ki kell állniuk a családok és a gyermeket vállalók mellett. Az egyházak sokat tehetnek azért, hogy Közép-Európában is megvalósuljon az a kiengesztelődés, amelyen Európa nyugati felében már túl vannak. Tíz éve e feszültségeket a közép-európai államok felvételük érdekében a szőnyeg alá söpörték, és ez sajnos bármelyik pillanatban súlyos konfliktusokhoz vezethet Vilniustól Pozsonyon és Budapesten át Zágrábig, vagy a felvételét kérő Belgrádig.
A mai tanácskozáson elfogadott, Merjam Jahjá Ibráhím esetéről szóló nyilatkozat hivatkozik az ENSZ emberi jogi chartájára. Surján László hangoztatta, hogy az emberi jogok egyetemes nyilatkozata egyaránt kitér a vallás megváltoztatásának jogára és arra, hogy a hívőknek joguk van hitüket a nyilvánosság előtt is megvallani. A hívők ezen üzenetére – vallástól, világnézettől függetlenül – minden, a saját boldogságát kereső embernek szüksége van, fejezte be nyilatkozatát Surján László.