Hírek

Az Európai Parlament járványhelyzet miatti házszabály-módosítása jogállamisági problémákat vet fel

2020. 12. 17.

Az Európai Parlament (EP) mai plenáris ülésén a koronavírus-járvány miatti rendkívüli helyzetre vonatkozó házszabály-módosítást fogadott el, tíz hónappal a járvány kitörését követően. A Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja szerint a megkésett házszabály-módosítás eljárásjogi és tartalmi problémákat vet fel, az EP szerepvállalása szembemegy a Szerződésekkel, ezért a módosítások nem támogathatók.

Az Európai Parlament járványhelyzeti működése és az ennek keretében alkalmazott távszavazás eddig is jogszerűségi aggályokat vetett fel, melynek képviselőcsoportunk többször is hangot adott.  Az Európai Unióban a szuverenitás hordozója nem az Európai Parlament, hanem a tagállamok mint az uniós Szerződések urai. A ma elfogadott házszabály-módosítás alapján azonban az Európai Parlament olyan különleges jogkörökkel ruházza fel az EP elnökét és korlátozza a képviselői jogokat, mely arra utal, hogy az EP ismételten szereptévesztésbe került a Szerződésben biztosított jogköreivel és feladataival. 

Továbbá, az Eljárási Szabályzat nem ad lehetőséget a házszabály elektronikus, távszavazás útján történő módosítására, még csak ehhez hasonló szabályt sem tartalmaz. Az Európai Parlament azonban ma is ugyanazzal a jogilag kifogásolható eljárásrenddel szavazott, amely szavazási móddal kapcsolatos jogszerűtlenségeket hivatottak volna kiküszöbölni.

Egy ilyen jelentőségű házszabály-módosítás sérti a jogbiztonságon, kiszámíthatóságon alapuló jogállamiság elvét és a Szerződések szellemét. Ezért a Fidesz-KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja nem támogatta a rendkívüli helyzetre vonatkozó házszabály-módosítást.

Háttér: Az Európai Parlament a rendkívüli körülményekre tekintettel március óta jelentős részben távmunkában működik, a képviselők távszavazással tudják voksukat leadni, továbbá valamennyi képviselői jogot digitális formában gyakorolnak a közegészségügyi helyzetre tekintettel. Az Európai Parlament házszabálya, az Eljárási Szabályzat azonban nem teszi lehetővé a távműködést, így az Alkotmányügyi Bizottság kidolgozta annak módosítását. A jelentést az Európai Parlament plenáris ülése december 17-én elfogadta, azonban ugyanabban a távszavazási rendszerben, mint amelyek kapcsán a jogszerűségi problémák merültek fel.