Hírek

Deutsch Tamás levele Věra Jourová és Didier Reynders biztosokhoz

2021. 05. 05.

Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője levélben fordult Věra Jourová és Didier Reynders biztosokhoz a 2021. évi jogállamisági jelentéssel kapcsolatos magyarországi előkészületek kapcsán.

„2020-ban, az Európai Bizottság úgynevezett jogállamisági jelentést készített. Azt ígérték, hogy tárgyilagosan értékelik az egyes országokat, így Magyarországot is, ehelyett azonban egy politikai pamflet született, ami az európai és a magyar baloldal összes rágalmát visszhangozta hazánkkal szemben. Jókora botrány is kerekedett a politikai elfogultság és kettős mérce alkalmazása miatt” – emelte ki a delegációvezető.

„A tavalyi eset után, az Európai Bizottság azt ígérte, hogy idén független módon, pártatlanul, elfogultságok és előítéletek nélkül, tárgyilagosan, tisztességes eljárás keretében készülnek majd el a jogállamisági jelentések” – emlékeztetett Deutsch Tamás.

„Nézzük meg azonban, hogy kire is bízta a Bizottság a Magyarországgal kapcsolatos munkát: a hazánkkal foglalkozó idei jogállamisági jelentést előkészítő delegáció kapcsolattartójának Magyar Gábort, az Európai Bizottság egyik Főigazgatóságának munkatársát nevezték ki” – emelte ki a képviselő.

„Magyar Gáborral nem az a probléma, hogy Magyar György, az ismert baloldali ügyvéd-politikus fiáról van szó! A kinevezés attól botrányos, hogy Magyar Gábor nem egy független uniós tisztviselő, hanem a valóságban egy izgága baloldali politikai aktivista” – jegyezte meg.

„Magyar Gábor a következőket mondta egy interjújában: Magyarország „egy olyan rezsim, amely már nem felel meg az emberi jogokat tiszteletben tartó demokratikus jogállam követelményeinek”. A jól ismert baloldali rágalmaknak megfelelően azt is fejtegette, hogy “az alkotmányosság lebontását célzó törekvések következtében az alapjogvédelem szintje is csökkent”. Hozzátette továbbá, hogy “az összpontosult politikai hatalom lényegében azt csinál, amit akar” – idézte a delegációvezető. „Ez Magyar Gábor politikai álláspontja. Magyar Gábor egy virtigli baloldali politikai aktivista, aki Gyurcsány Ferenc és Gyurcsányné rágalmait is sokszor túlszárnyaló, elfogult nyilatkozatokat tett” – tette hozzá Deutsch Tamás. Hangsúlyozta, ez az eljárás botrányos.

A Fidesz európai parlamenti képviselői ezért levélben az Európai Bizottsághoz fordultak. A levelünkben haladéktalanul választ kérnek a Bizottságtól arra, hogy:

–          Hogyan várhatja a Bizottság, hogy valaki, aki ilyen elfogult véleményen van a magyar kormányról, pártatlanul értékelje a jogállamiság helyzetét?

–          Hogyan garantálható a Bizottság függetlenségének a Szerződésekben rögzített elve egy olyan küldöttel, aki ilyen szoros kapcsolatban áll a baloldallal?

„Magyar Gábort a nyilvánvaló elfogultsága miatt a Bizottságnak azonnal vissza kell hívnia, és nyilvánosan garantálnia kell végre az elfogulatlan eljárást!” – jelentette ki a Fidesz EP-képviselőcsoportjának vezetője.

A levél teljes terjedelmében alább olvasható:

Tisztelt Alelnök Asszony!

Tisztelt Biztos Úr!

A tagállamok 2021-es jogállamisági jelentésének magyarországi látogatását illetően írok Önöknek. Megdöbbenéssel értesültem arról, hogy a Bizottság küldöttségében részt vett Magyar Gábor, Magyarország Kormányának rendíthetetlen és szókimondó ellenfele is.

Amikor 2017-ben csatlakozott a Bizottsághoz, Magyar úr egy interjúban azt mondta, Magyarországon dolgozó ügyvédként úgy érzi, hogy „legitimál egy olyan rendszert, amely már nem felel meg egy olyan ország követelményeinek, amely a jogállamiságon és az emberi jogok tiszteletben tartásán alapul”.

Tisztelt Biztosok!

Ez a helyzet tehát a következő kérdéseket veti fel, amelyeket tisztelettel teszek fel Önöknek:

Hogyan lehet elvárni valakitől, aki ennyire elfogult és nyíltan kritikus véleményt hangoztat Magyarország Kormányáról, hogy képes legyen pártatlanul felmérni a magyarországi jogállamiság helyzetét?

Hogyan garantálható a Bizottságnak a Szerződésekben rögzített függetlenségének elve, egy olyan küldöttel, aki szoros kapcsolatban áll a magyarországi baloldali ellenzékkel, és aki egykor „rezsimnek” nevezte a demokratikusan megválasztott magyar kormányt?

Pontosabban fogalmazva: nem gondolják-e, hogy oly nyilvánvalóan összeférhetetlenséggel rendelkező személy jelölésével, mint Magyar úr, felvetheti a gyanút, hogy a Bizottság aktívan beavatkozik egy tagállam belpolitikájába?

Nem gondolják-e, hogy a Magyarországról szóló 2020-as jogállamisági jelentés kudarca után, amelyet politikai elfogultság és kettős mérce jellemzett, és amely egyértelműen megkérdőjelezte a Bizottság hatáskörét és függetlenségét, a Bizottságnak le kellett volna vonnia a tanulságot ezen hibákból?

Remélem, hogy ez a levél talán emlékezteti Önöket a Bizottsággal és az Unióval szemben támasztott kötelességeire és azokra az alapelvekre, amelyeket támogatni kívánnak. Hiszen a jogállamiság otthon kezdődik.

Deutsch Tamás EP-képviselő

A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője

Brüsszel, 2021. május 5.