Hírek

Zsolnay-kincsek Brüsszelben (videóriport)

Zsolnay-kincsek Brüsszelben (videóriport)

2008. 07. 02.

Négy napon át csodálhatják meg az Európai Parlamentbe látogatók azt a kiállítást, amelyen a 2010-es európai kulturális fővárosi rendezvnysorozatra készülő Pécs városa a Zsolnay gyár porcelánjaival mutatkozik be. A kiállítást De Blasio Antonio a Fidesz EP képviselője kezdeményezte azzal a céllal, hogy – mint mondta – valamit vissza adjon abból, amit Pécs a Zsolnay gyárnak köszönhet.

– „A Zsolnay-gyár – mondhatom azt, hogy lassan évszázadokon keresztül – Pécs város hírét vitte a világba, a Zsolnayn keresztül ismerték meg Pécset, én úgy gondolom, hogy mai pécsiek, és én mint európai parlamenti képviselő tartozom annyival a Zsolnaynak, hogy most akkor én mutassam be a Zsolnayt a világnak, próbáljam megmutatni a Zsolnayt annak az Európai Parlamentnek, ahol még nem volt ilyen kiállítás. Én úgy gondolom, hogy azok, akik ma ide eljönnek, azok szép élménnyel fognak távozni, hiszen gyönyörű termékek jöttek ki a Zsolnay-gyárból, és azt hiszem, hogy valóban Pécs hírét, jó hírét tudjuk kelten.” – fogalmazott a bemutató megnyitása előtt trtott sajtótájékoztatón De Blasio Antonio.

Pécsről Tasnádi Péter polgármester, Mészáros András a Pécs2010 Menedzsment Központ főigazgatója és Péterné Marosy Katalin, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója érkezett a brüsszeli rendezvényre. Nem tagadott céljuk volt, hogy a Zsolnay termékek bemutatójával az Európai Kulturális Fővárosi 2010-es megmérettetésre készülő Pécsre felhívják a figyelmet.

„Látható, hogy nemcsak Pécset, hanem az Európai Kulturális Főváros programot is szeretnénk itt népszerűsíteni, szeretnénk, hogy 2010-re valóban Pécs városa olyan hírnevet szerezzen, legalábbis előzetes hírnevet, hogy sokan azt kívánják, hogy ott lehessenek 2010-ben valamely eseményen az év folyamán Pécs városában” – emelte ki De Blasio Antonio, a Fidesz képviselője.

A pécsi porcelánkészítés hagyományát korábban jól ismerte a világ. Az egyedülálló, kézzel festett és fényezett, eozinból illetve pirogránitból készült kerámiákat és különleges porcelánokat a cégalapító Zsolnay Vilmos módszere szerint gyártják mind a mai napig. Zsolnay annak idején saját kezűleg vehette át Ferenc Józseftől az 1873-as bécsi világkiállítás nagydíját. az A Zsolnay cég később is több világkiállításon nyert nagydíjat a XIX. század végén, így 1878-ban Párizsban, 1879-ben Sydneyben és 1893-ban Chicagoban. Hírnevének régi fényét a 2010-es rendezvények is segíthetnek visszanyerni.

„Meg vagyok győződve arról, hogy a 2010-es esztendőben, amelyben Pécs Európa kulturális fővárosa lesz, az itt látható gyönyörű örökség, amit elődeik hagytak önökre, nemcsak Európában hanem az egész világban sikert arat majd” – mondta a kiállítás megnyitóján a legnagyobb európai parlamenti frakció, az Európai Néppárt képviselőcsoportjának elnöke, a francia Joseph Daul, akinek a szervezők nevében De Blasio Antonio ajándékcsomagot adott át, benne egy különleges porcelánmedállal, amely az európai hírű magyar divattervező, Joób Kati tervei alaján készült.

A Zsolnay gyár egyébként központi szerepet tölt be az Európai Kulturális Főváros rendezvénysorozatában. A gyár területén alakítanak ki ugyanis egy új kulturális centrumot, amely 50 ezer négyzetméteren szolgálja majd a 2010-es eseménysorozatot. A beruházás költsége 32 milliárd forint, amely jelentős részben európai uniós forrásokból valósul meg.

(EUvideohu)