Hírek

Visszautasítjuk a föderális európai birodalmat célzó törekvéseket!

2023. 02. 14.

Az Európai Parlament kedden megszavazta a mobilis uniós polgárok választási részvételével foglalkozó jelentéseit. A javaslatok noha releváns gyakorlati problémákat vetnek fel, sajnálatos módon ideológiai célzattal, trójai falóként élnének vissza a választójogi szabályokkal. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja elutasítja a föderális európai birodalmat vizionáló törekvéseket.

Trócsányi László a mobilis uniós polgárok európai parlamenti választási részvételéről szóló jelentésről elmondta: „A javaslat releváns kérdéseket vet fel, és éppen ezért sajnálatos, hogy az európai parlamenti álláspont sokkal inkább ideológiai szempontból közelíti meg a problémakört, félreértelmezve az egyre szorosabb egység elvét. A jelentéstevő a tagállami szuverenitást háttérbe szorító, centralizált, uniformizált, föderális és birodalmi Európa-koncepciót kívánja erősíteni egy olyan jelentésben, amely nem a választójogi reformjavaslathoz kapcsolódik”. A Fidesz EP-képviselője szerint a jelentésnek sokkal inkább a valódi, választópolgárok előtt álló gyakorlati problémákkal kellene foglalkoznia.

Kósa Ádám kijelentette: „Üdvözlendő, hogy az irányelv tervezett módosítása szorgalmazza a választások akadálymentességét segítő technológiák és formátumok használata révén, mint a Magyarországon is alkalmazott Braille-írás, könnyen olvasható információk és a jelnyelvi kommunikáció.” Kósa hangsúlyozta: „Nem szabad azonban kaput nyitni annak a trójai falónak, amely a fogyatékossággal élők szükségleteire hivatkozva vezetne be olyan módosításokat – előzetes fizikai szavazás, meghatalmazott útján történő szavazás, valamint elektronikus és online szavazás – amelyeket nem lehet a fogyatékossággal indokolni.”

Hidvéghi Balázs a mobilis uniós polgárok a helyhatósági választásokon való részvételéről szóló jelentéssel kapcsolatban kiemelte: a választási szabályok megalkotása tagállami kompetencia, ezzel szemben az Európai Parlament évek óta erőltet olyan javaslatokat, amelyekkel a tagállamok nemzeti intézkedéseit kívánja felülírni a választójog és választási eljárás tekintetében. Hozzátette: az EP szövege ebbe a sorba illeszkedik, és elfogadhatatlan, mert olyan, az eddigi kereteken túlmutató, föderatív es birodalmi irányba elmozduló javaslatokat tesz, amelyek a nemzeti kötődés felszámolását, egy egységes „uniós nép” hamis koncepcióját közvetítik.