Hírek

Újabb siker a magyar GMO-mentes méz piaci védelme érdekében

Újabb siker a magyar GMO-mentes méz piaci védelme érdekében

2013. 11. 27.

A parlamenti jelentés kiindulópontját jelentő uniós javaslat gyakorlatilag megszüntette volna a mézben lévő virágpor GMO tartalmának jelölési kötelezettségét. Az Európai Bizottság jogi értelmezése szerint ugyanis a virágport a méz természetes alkotóelemének, nem pedig összetevőjének kell tekinteni. Mivel a méz azonban mindössze 0,5%-ban tartalmaz virágport, a GMO-s növények gyűjtéséből származó mézek eredetjelöléséhez szükséges 0,9% fölötti mennyiséget a teljes méz mennyiségére vetítve soha nem érné el.  A szigorú címkézési előírások megkerülésével a bizottsági tervezet így a GMO-t tartalmazó mézet előállító és exportáló, főként az EU-n kívüli harmadik országokból származó méz kereskedelmének kedvezve, nagymértékben csökkentette volna az GMO-mentes mézet előállító európai méztermelők relatív gazdasági előnyeit.
 
A mai szavazás eredményeképpen azonban a Környezetvédelmi Bizottság a magyar méztermelők számára kedvező döntést hozott, amikor kimondta, hogy a GMO-jelölés szempontjából a virágport az eddigi joggyakorlattal megegyezően továbbra is a méz összetevőjének kell tekinteni. Ezen módosítás alapján ugyanis a méz pollenjének GMO-tartalmát vizsgálni kell és a fogyasztók megfelelő tájékoztatása érdekében kötelezően fel kell tüntetni annak GMO-tartalmát. A tervezet ugyanakkor nem hárítana többletterhet a GMO-mentes mézet előállítókra, akik termékeiket összetevő lista nélkül forgalmazhatnák. 
 
A fideszes képviselő szerint a mai siker újabb bizonyítéka annak, hogy az érintett szakmai szervezetek valamint az európai politikusok szoros együttműködésének és kitartó munkájának eredményeképpen lehetséges az uniós törvényhozást a magyar érdekek szolgálatába állítani. Bánki Erik rámutatott arra, hogy hazánk a világ 20 legnagyobb méztermelő országa közé tartozik és GMO-mentes mézünket az európai fogyasztók nagy többsége köztudottan előnyben részesíti. Ezen előnyünk megőrzése és a fogyasztók választási szabadságának fenntartása érdekében a GMO-mentes méztermelés biztonságát továbbra is garantálni kell Európában.
 
Bánki szerint a mai szavazás azonban még csak egy hosszú tárgyalási folyamat első lépése, mert a plenáris döntés és a Tanáccsal való tárgyalások még előttünk állnak, ahol továbbra is küzdeni kell a magyar méztermelők érdekeiért.