2021. 07. 05.
Az ún. taxonómia rendelet keretében először készül egy minden gazdasági ágazaton átívelő uniós lista, amely felsorolja a fenntarthatónak tekintett tevékenységeket. Az atomenergia vonatkozásában, 2021 márciusában az Európai Bizottság tudományos szolgálata, a Közös Kutatóközpont (Joint Research Centre – JRC) külön elemzést készített, melyben a nukleáris energiát biztonságos és tiszta energiaforrásnak minősítette. A JRC következtetéseit három hónapnyi vizsgálatot követően az Euratom-Szerződés szakértői bizottsága és az Egészségügyi és Környezeti Kockázatok Tudományos Bizottsága (EKKTB) túlnyomórészt helyben hagyta.
Az európai intézmények mintegy másfél éve dolgoznak a szigorú környezetvédelmi kritériumrendszer alapján fenntarthatónak minősülő tevékenységek listájának előkészítésén. Ennek kapcsán az atomenergia-ellenes NGO-k nyomására az Európai Bizottság saját tudományos szolgálata, a Közös Kutatóközpont (JRC) atomenergiával foglalkozó tanulmányát vetette kiegészítő vizsgálat alá. Ez a szakasz zárult le az Euratom-Szerződés szakértői bizottsága es az Egészségügyi és Környezeti Kockázatok Tudományos Bizottsága (EKKTB) véleményeinek nyilvánosságra hozatalával.
Az Euratom-Szerződés szakértői bizottságának független tagjai, a Közös Kutatóközpont tanulmányához hasonlóan, megállapították, hogy az atomenergia környezetbarát technológia, melynek felhasználásával biztonságos módon lehet nagy mennyiségű, olcsó, károsanyagkibocsátás-mentes villamosenergiát termelni. A szakértői bizottság kiemelte, hogy a meglévő jogi keretrendszer megfelelő védelmet nyújt közegészségügyi és környezetvédelmi szempontból is. Az EKKTB szintén nagyrészt egyetértett a megfogalmazott következtetésekkel – kifogásaik zömében túlnyúlnak a taxonómia rendelet hatályán, illetve feltételezettek (például kifogásolják az atomenergia korallzátonyokra gyakorolt lehetséges negatív hatásait).
A két különbizottság véleménye jelentős lépés. Örömteli, hogy a tudományos testületek Frans Timmermans ügyvezető bizottsági alelnök és az atomenergia-ellenes NGO-k példátlan nyomásgyakorlása ellenére a technológia-semlegesség és a józan ész elve alapján fogalmazták meg véleményüket. Itt az idő, hogy a brüsszeli bürokraták elvont ideológiák hangoztatása helyett a tudományos következtéseket tudomásul véve közelítsenek a klímavédelmi célok teljesítéséhez.