Kül-és biztonságpolitika

Új típusú biztonsági kihívások a szervezett bűnözés elleni harcban

Új típusú biztonsági kihívások a szervezett bűnözés elleni harcban

2013. 06. 11.

Írásos nyilatkozatában Hankiss Ágnes fideszes EP-képviselő, az eseti bizottság magyar tagja üdvözölte, hogy a jelentés az eddiginél is hatékonyabb együttműködést sürget a szervezett bűnözés elleni küzdelemben. Módosító javaslataiban kitért többek között arra, hogy napjainkban a terrorizmus és a szervezett bűnözés összefonódása egyre szervesebbé és erőteljesebbé válik, aminek intő példáját mutatja a Száhel régió.

”A kiberbűnözés térhódítása a szervezett bűnözésben (elsősorban az orosz- és oroszajkú szervezett bűnözésben) alapvetően átalakította a hagyományosan maffia-típusú szervezeteket és új típusú struktúrákat hozott létre” – mutatott rá Hankiss Ágnes. Sürgető feladat – hangsúlyozta a képviselő – az uniós szintű jogalkotási keret és a kapcsolódó operatív eszközök megalkotása, amely lehetővé teszi, hogy a tagállamok a jelenleginél is eredményesebben hangolhassák össze a kiberbűnözés ellen hozott intézkedéseiket.

A vegyi, biológiai, radiológiai és nukleáris (CBRN) anyagok és eszközök illegális kereskedelme (proliferáció) is kötődhet a szervezett bűnözéshez és pénzforrásul szolgálhat terroristák számára.  A szervezett bűnözés és a terrorizmus szívesen használ fedőszervként non-profit szervezeteket (jótékonysági alapítványok, civil egyesületek) pénzmosásra. A non-profit szervezetek monitoringja szükséges rendvédelmi feladat, amelyet azonban – emelte ki Hankiss Ágnes – összhangba kell hozni az adatvédelem kívánalmaival.