Hírek

Tiszteletben kell tartani a tagállami hatásköröket az oktatás területén

2025. 03. 14.

Az Európai Parlament csütörtök délután megvitatta az Európai Iskolaszövetség kezdeményezést, amelynek a céljai között szerepel, hogy az oktatás mindenki számára elérhető, innovatív és inkluzív legyen. Vicsek Annamária a Fidesz EP-képviselője és a Patrióták Európáért frakció tagja beszédében kiemelte, hogy az oktatás terén az uniós szintű együttműködés csakis a tagállamokkal egyetértésben és a nemzeti hatáskörök tiszteletben tartása mellett történhet.

„Az Európai Iskolák Szövetsége kezdeményezés hosszú távon határozhatja meg Európa versenyképességet, társadalmi kohézióját és kulturális sokszínűséget hiszen az innováció, a mobilitás és az inkluzivitást hármas pillérére épít. Támogatnunk kell az ilyen projekteket, de egyúttal biztosítanunk kell azt is, hogy az európai oktatási térség építése tiszteletben tartsa a nemzeti identitást, a tagállamok oktatási hatásköreit és a nemzeti szuverenitását. Az egységes Európa nem az uniformizálásról kell, hogy szóljon, hanem a sokszínűség és a nemzet államok együttműködéséről. A tagállamok jó gyakorlatainak és esettanulmányainak egymás közötti megosztása hozzájárulhat ahhoz, hogy uniós szinten még jobb eredményeket érjünk el e téren.” – emelte ki a Fideszes politikus. 

„A mobilitás szintén jelentős szerepet játszik az Európai Oktatási Térség megvalósításában. Örömmel vehetjük tudomásul, hogy az EU-n kívüli, csatlakozni kívánó országok is részt vehetnek az Erasmus+ programokban. De követeljük, hogy az EU-s tagállamok minden diákja és oktatója megkülönböztetés nélkül férjen hozzá a mobilitási programokhoz! Nem engedhet meg magának az EU olyan negatív példákat, mint egyes magyar és osztrák egyetemisták kizárása az Erasmus+ programból. Ez teljesen összeegyeztethetetlen a sokszor emlegetett európai értékekkel és az Európai Oktatási Térség deklarált céljaival” – mondta el Vicsek.

„Az EU-s tagjelölt államok minél szorosabb bekapcsolása szükséges e térség kínálta programokba és lehetőségekbe. Különösen fontos az ott élő fiatal generációk számára, hiszen ők azok, akik egy nap remélhetőleg uniós polgárok lehetnek. Továbbá a tagjelöltek bekapcsolásával elérhetjük azt, hogy a csatlakozás pillanatában az oktatási rendszereik össze legyenek hangolva az uniós gyakorlatokkal” – tette hozzá Vicsek.