2014. 01. 15.
"A csatát elvesztettük, a háború azonban még nem ért véget" – kommentálta a döntést az EP-képviselő. Bánki Erik szerint a mai szavazás azonban csak egy hosszú tárgyalási folyamat első lépése, mert a Tanáccsal való tárgyalások még előttünk állnak, ahol a szövetséges tagállamokkal együtt hazánk továbbra is küzdeni fog a magyar méztermelők érdekeiért.
Az Európai Parlament többségi álláspontja alapján a jövőben gyakorlatilag megszűnne a mézben lévő virágpor GMO tartalmának jelölési kötelezettsége. A jelentés szerint ugyanis a virágport a méz természetes alkotóelemének, nem pedig összetevőjének kell tekinteni. Mivel a méz azonban mindössze 0,5%-ban tartalmaz virágport, a GMO-s növények gyűjtéséből származó mézek eredetjelöléséhez szükséges 0,9% fölötti mennyiséget a teljes méz mennyiségére vetítve soha nem érné el. A szigorú címkézési előírások megkerülésével az irányelv jelenlegi módosítása így az EU-n kívüli harmadik országokból származó, GMO-t tartalmazó méz importját könnyítve megszüntetné a GMO-mentes mézet előállító európai méztermelők relatív versenyelőnyét.
Az uniós és a magyar méhészek érdekeit a parlamenti tárgyalások során mindvégig képviselő Bánki csalódottságának adott hangot, amiért az Európai Parlament többsége a fogyasztók választási szabadságának biztosítása helyett, a lobbiérdekeknek kedvezett. A néppárti politikus szerint nem érdemes azon vitatkozni, hogy jogi szempontból minek minősül a pollen. A lényeg az, hogy a fogyasztók korrekt tájékoztatást kapjanak a mézben található virágpor GMO tartalmáról, s ez alapján szabadon választhassanak a GMO-t tartalmazó és a GMO-mentes termékek közül. Bánki Erik tegnapi plenáris felszólalásában azt is kiemelte: Magyarország az Alaptörvényében rögzítette, hogy területén nem kíván GM növényeket termeszteni és ilyen szervezeteket tartalmazó élelmiszereket előállítani. A fideszes EP-képviselő szerint egy számunkra kedvező döntés új piacot teremthetett volna a magyar méhészek számára, hiszen hazánk a világ 20 legnagyobb méztermelő országa közé tartozik és GMO-mentes mézünket az európai fogyasztók nagy többsége köztudottan előnyben részesíti.