Hírek

Nem a brit munkáspárt kereskedelmi biztosra!

Nem a brit munkáspárt kereskedelmi biztosra!

2008. 10. 22.

Az előző biztos, a szintén brit munkáspárti Peter Mandelson hivatali ideje alatt az EU külkereskedelmi hiánya rekordméretűvé nőtt. 2005-ben, a biztos első teljes hivatali évében 127 milliárd euró volt az áruforgalmi deficit. Idén viszont már az első félévben meghaladta a 140 milliárd eurót.

Az elmúlt négy évben az Európai Bizottság semmit nem tett annak érdekében, hogy ezt az aggasztó folyamatot megfordítsa, vagy legalább lelassítsa. Sőt, a Mandelson által követett liberális kereskedelem-politika jelentős mértékben hozzájárult a deficit növekedéséhez.

A WTO Dohai Fordulója során az EU több ízben is egyoldalú, eltúlzott tárgyalási ajánlatokat tett, különösen a mezőgazdasági támogatások és vámok csökkentése területén. A 2005-ös hongkongi WTO-csúcson az EU például egyoldalú ígéretet tett az összes mezőgazdasági exporttámogatását 2013-ig történő megszüntetésére.

Tárgyalópartnereinknek ezt követően már nem állt érdekükben az, hogy a megegyezés céljából maguk is engedményeket tegyenek. Sőt, az Európai Uniót sürgették, hogy adjon további kedvezményeket.

Mandelson elhibázott tárgyalási taktikája így felelőssé tehető a WTO kudarcáért is. A gyorsan növekvő kereskedelmi hiány jelentős mértékben hozzájárult a jelenlegi pénzügyi válság kialakulásához is.

Az új kereskedelmi biztos-jelöltet, Catherine Ashtont az Európai Parlament szakbizottsága a napokban meghallgatta. „A biztos-jelölt a meghallgatás alapján nem alkalmas az Európai Bizottság egyik legfontosabb posztjának betöltésére” – hangsúlyozta Glattfelder Béla. „A kereskedelem-politika területén nincsen semmiféle tapasztalata, jártassága. Nem ígért változást elődje politikájához képest, holott nyilvánvaló, hogy az kudarchoz vezetett. „Számomra külön csalódás, hogy nem kötelezte el magát amellett, hogy a WTO tárgyalások folytatása esetén ragaszkodik ahhoz, hogy a környezetvédelem kérdéseit felvegyék a napirendre. Megfelelő környezetvédelmi szabályok nélkül a szabad kereskedelem a környezet még nagyobb mértékű rombolását ösztönzi. A Magyar Néppárti Delegáció ezért a mai plenáris ülésen nem támogatta az új kereskedelmi biztos kinevezését.”