Hírek

Minden eszközzel segítjük a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést

2021. 03. 05.

Az Európai Parlament Gazdasági és Monetáris Bizottsága (ECON) elfogadta az európai szemeszterről szóló jelentést. A fő cél most nem lehet más, mint a munkahelyek megőrzése és újak teremtése a gazdaság mozgásba lendítésével és Európa globális versenyképességének biztosításával. A Győri Enikő fideszes európai parlamenti képviselő által vezetett tárgyalások eredményeként kiegyensúlyozott jelentés született: a szemeszternek meg kell tartania az eredeti fókuszát, tehát a felelősségteljes gazdasági és költségvetési politikára való törekvést, miközben új dimenziókkal is gazdagodik, mint az új Helyreállítási és Ellenállóképességi Alap felhasználásának ellenőrzése, vagy a digitális és zöld átállás nyomon követése.

Győri Enikő európai parlamenti képviselő a sikeres szavazás után kiemelte: „2 évnyi hiábavaló politikai és ideológiai küzdelem után most jó esélyünk van arra, hogy az Európai Bizottság éves növekedési jelentéséről és az európai szemeszterről szóló jelentést végre elfogadja az EP a jövő heti plenáris ülésen. Ez még sürgetőbb a koronavírus-válság közepette. Itt az ideje, hogy végre az Európai Parlament is bizonyítsa a polgárok felé: képes megállapodni és világos álláspontot képviselni az emberek mindennapjait érintő legsürgetőbb gazdasági kérdésekről”.

A politikus kiemelte: „Új feladataink is vannak, mivel a gazdasági koordináció immár a 750 milliárd eurós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz felhasználásának nyomonkövetésére is irányul. Rendkívül fontos, hogy ezeket az erőforrásokat csak felelősen lehessen felhasználni. Elvárjuk, hogy az Európai Bizottság körültekintően járjon el, folytasson párbeszédet a tagállamokkal az általuk benyújtott nemzeti helyreállítási és ellenállóképességi tervekről, legyen nyitott az országok sajátos igényeihez igazított megoldások iránt. Ezáltal járulhat hozzá Brüsszel a gazdasági növekedés beindításához és a munkahelyteremtéshez. Kulcskérdés, hogy minél több magán-és közberuházás valósuljon meg, hogy a tagállamok strukturális reformokat hajtsanak végre, miközben biztosítják az államháztartás középtávú fenntarthatóságát. Segíteni kell a járvány miatt különösen sújtott szektorok szereplőit, ahogy egyébként azt a magyar kormány is teszi. A Stabilitási és Növekedési Paktumban rögzített, maximum 3%-os költségvetési hiánycél alkalmazását továbbra is fel kell függeszteni, hogy a tagállamok támogathassák a bajbajutott gazdasági szereplőket. Örülök, hogy az Európai Bizottság is elismerte ennek szükségességét, és a tegnapi közleményében jelezte: a felfüggesztés legalább jövő év végéig, vagy ha szükséges, az EU gazdaságának talpraállásáig is érvényben maradhat”.

Győri Enikő a jelentés elfogadását követően rámutatott: „Jelenleg lehetetlen megjósolni, hogy a gazdasági teljesítmény mikor éri el a válság előtti szintet. A bizonytalanság dacára mégis van okunk bizakodni: a Bizottság legfrissebb adatai, kellő óvatossággal, arra utalnak, hogy a jövő év végére kint lehetünk a gödörből. A fő feladatunk most egy olyan fenntartható növekedési stratégia kidolgozása, amely az embereket helyezi a középpontba. Meg kell mentenünk minden munkahelyet, miközben újakat hozunk létre a XXI. század kihívásaihoz igazodva”.