Hírek

Megkezdődött az Európai Unió jövőjéről szóló vita

2019. 11. 13.

Az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága az Európai Unió jövőjéről szóló konferenciasorozat 2020 elején való megkezdéséről egyeztetett. A konferencia célja, hogy felülvizsgálja az Unió jelenlegi állapotát; kijelölje, milyen területeken szükségesek reformok; és felkészítse az Uniót az új kihívásokra. Trócsányi László fideszes EP-képviselő a vita kapcsán felhívta a figyelmet, hogy csak átgondolt és megalapozott kezdeményezések vezethetnek eredményre.

„A 2000-es években brüsszeli nagykövetként tanúja lehettem az Európai Unió jövőjéről szóló vitának és követhettem a Konvent működését. A nagy ambíciókat szégyenteljes bukás követte, a polgárok Hollandiában és Franciaországban népszavazáson utasították el az alkotmányszerződést. Ez is bizonyítja, hogy csak reális célokat érdemes megfogalmazni az Európai Unió jövőjéről szóló konferencia kapcsán” – hangsúlyozta Trócsányi László.

„Olyan kérdéseket kell feltennünk az Unió jövőjéről szóló önvizsgálat során, amelyek valóban érdeklik az európai polgárokat, s nem zárkózhatunk elefántcsonttoronyba” – fejtette ki álláspontját Trócsányi László. „Ne intézményi kérdésekről vitázzunk elsősorban, mint például a transznacionális választási listák, vagy a csúcsjelölt rendszer Szerződésekben való rögzítésének lehetősége, mert azok csak megosztják a tagállamokat és a döntéshozókat. Inkább olyan kérdésekre keressünk válaszokat, amelyek valóban érdeklik az Unió polgárait. Olyan kérdésekre például, hogy az Uniónak hogyan kellene a migráció problémájára reagálni, hogyan lehetne az Európai Uniót versenyképesebbé tenni, foglalkozzunk a tagállami szuverenitás kérdésével, gazdasági és társadalmi problémákkal, az Unió szomszédjaihoz való viszonyával. A konferencia számára egy életszerű vízió szükséges, mert megfelelő jövőkép nélkül minden megújulási törekvés kudarcot fog vallani. Az Európai Unió jövőjéről szóló konferencia pedig csak akkor lehet sikeres, ha abban nem csak az európai intézmények, hanem külső szereplők, így például a nemzeti parlamentek is elmondhatják véleményüket” – hívta fel a figyelmet a fideszes EP-képviselő.

Az Alkotmányügyi Bizottság kulcsfontosságú szerepet játszik az Európa jövőjéről szóló vita kapcsán. A konferencia kereteinek kidolgozására a következő hónapokban fog sor kerülni.