Környezetvédelem

Közös érdekünk az ipari biztonság növelése

Közös érdekünk az ipari biztonság növelése

2011. 10. 04.

Józan kompromisszumra épült az a néppárti javaslatcsomag, amelynek mai szakbizottsági jóváhagyása komoly horderejű lépést jelent az ipari balesetek elleni hatékony védekezés területén. Az utóbbi években Európa-szerte bekövetkezett ipari katasztrófák fényében aligha volt kétséges, hogy a hetvenes években született és azóta többször módosított ún. Seveso-irányelv a műszaki-technikai fejlődés és az uniós szinten rendelkezésre álló magasabb szintű ismeretek miatt egyaránt korszerűsítésre szorul.

Komoly előrelépésnek számít a veszélyes anyagok jelölésére és osztályozására vonatkozó nemzetközi rendszer integrálása a Seveso-jogszabály keretébe, amely már pontosabb képet ad az emberi egészségre és környezetre leselkedő veszélyekről. Növeli a polgárok biztonságát a jelentéstevő azon javaslata, amelynek értelmében a nemzeti hatóságoknak a jövőben központi szerepet kell játszaniuk a láncreakciók megakadályozása és a veszélyes üzemek közötti lehetséges kölcsönhatások, az ún. "dominó-hatás" előzetes felmérése területén. Az európai ipar versenyképességének javítását szolgálja a kis- és középvállalkozások működését gátló adminisztratív terhek csökkentése és az óriáscégekre vonatkozó szabályokhoz képest alacsonyabb szintű kötelezettségek előírása a kisebb anyagmennyiségekkel dolgozó, kisebb méretű üzemek részére.

Az ipari balesetek kockázatainak további csökkentése érdekében a javaslat – összhangban az utóbbi évek nemzetközi megállapodásaival – jelentősen bővíti a nyilvánosság információhoz való hozzáférési jogait. Főszabályként a jövőben az interneten közérthetően megfogalmazott, hasznos információk állnak majd rendelkezésre a veszélyes üzemek működéséről, az általuk tárolt veszélyes anyagok tulajdonságairól, a katasztrófavédelmi műveletekről és a baleset esetén követendő magatartásról. Az elfogadott rendelkezések természetesen a nyilvánosság jogainak szélesítése mellett a nemzetbiztonsági szempontokat és az üzleti titok védelméhez fűződő gazdasági érdekeket is megfelelően figyelembe veszik.


Háttér: Az együttdöntései eljárás szabályai szerint a mostani szakbizottsági szavazás az első lépést jelentette az Európai Parlament első olvasatában. A dosszié tárgyalásának további sorsa egyelőre a jelentéstevő és a többi frakció, valamint a Tanács soros elnöksége közötti megállapodástól függ.