Hírek

Köszönet az orvosoknak és ápolóknak!

2025. 02. 11.

Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén az egészségügyi ágazatban tapasztalható munkaerőhiány kezelésének és minőségi munkahelyek biztosításának szükségessége témájában folytattak ma vitát a képviselők, hangsúlyozva, hogy Európa-szerte kihívás elé állítja az egészségügyet, hogy 1,2 millió orvos, ápoló, szülésznő hiányzik az uniós egészségügyből. Szekeres Pál Fideszes EP-képviselő, a Patrióta frakció tagja felszólalásában kiemelte: „Személyes példám is azt mutatja, hogy a rehabilitáció a kulcs az egészséges élethez és a munkához való visszatérésben, amelyért köszönet illeti az orvosokat és minden egészségügyi dolgozót!”

A képviselő úgy véli: „Különösen a nagy ápolású igényű személyek ellátása igényel komoly munkaerő-ráfordítást a gyógytornászok, terapeuták, szakápolók részéről is. Az ő munkájuk könnyítése a támogató technológiák és a robotika használatában rejlik, amelynek az egészségügyi képzésben is hangsúlyosan kell megjelennie.”

„Jó példát mutat ebben az egyik budapesti komplex orvosi rehabilitációt végző centrum, az ország egyik legkorszerűbb, legszínvonalasabb kórháza, amely a fogyatékos emberek számára akadálymentes környezetben nyújt fekvő- és járóbeteg ellátást, diagnosztikai és rehabilitációs lehetőséget, emellett pedig részt vesz szakemberek oktatásában, alap-, és továbbképzésében, továbbá kutatási és módszertani tevékenységet is végez, mégpedig világszínvonalú, elismert szaktudású szakemberekkel, sci-fi-be illő robotizált ellátással.” – emelte ki Szekeres.

A vita kapcsán Szekeres emlékeztetett: „Bár az egészségügyi munkaerő hiánya európai szintű probléma, ám Magyarország a válság ellenére is erőn felül teljesít: az idei költségvetésben 3700 milliárd forintot szentel az egészségügyre, míg a baloldali kormányok idején ennek a harmadát sem fordították rá. Az elmúlt időszakban több mint 500 milliárd forintnyi fejlesztést hajtottunk végre az egészségügyben. Az orvosi bérek emelése az elmúlt évtizedek egyik legnagyobb béremelési programja volt és az ápolók bérét is jelentősen növeltük. Felújítottunk 91 vidéki kórházat, 54 rendelőintézetet és 107 mentőállomást. Továbbá létrejött 23 új rendelőintézet és 41 új mentőállomás, a Magyar Falu Program keretében pedig több mint 600 orvosi rendelő épülhetett vagy újulhatott meg. A magyar gazdaság már idén visszatér a fenntartható növekedési pályára, ami további lehetőséget teremt az egészségügyi fejlesztéseknek is.”