2024. 03. 13.
Az Európai Parlament (EP) a tegnapi plenáris ülésén megvitatta a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati átvilágításról szóló irányelv helyzetét. Győri Enikő fideszes EP-képviselő felszólalásában rámutatott: „Európa gazdasága stagnál. Magasak az energiaárak, munkaerőhiánnyal küzdünk, gyengül az üzleti környezet. Az Unió részesedése a világ GDP-jéből is zsugorodik. S ahelyett, hogy megoldást keresnénk, tovább nehezítjük a saját sorsunkat olyan szabályokkal, mint a vállalati átvilágításról szóló rendelet. Ez is ékes bizonyítéka a baloldal által erőltetett, s biztos kudarcot jelentő ideológiai alapú gazdaságpolitikának.”
A képviselő aláhúzta: „Az EP évek óta erőlteti ennek a jogszabálynak az elfogadását. Ismét bebizonyosodott, a tagállamok képesek megfelelő védelmet nyújtani polgáraiknak, felismerték, hogy a brüsszeli javaslat mennyit ártana Európa versenyképességének.”
„Az Európai Parlament az elmúlt öt évben sokezer oldalnyi bürokratikus terhet varrt a vállalatok nyakába. Az eredeti javaslat egymás ellen fordítaná a vállalatokat: felelősséget kellene vállalniuk beszállítóik tetteiért, amelyekre se rálátásuk, se ráhatásuk nincs. A jogszabály csak a tanácsadó cégek zsebeit tömi meg. Végső soron az irányelv azt fogja eredményezni, hogy a fejlődő világ vállalatai nem tudnak majd kereskedni az Unióval, annak túlzott elvárásai miatt. Az uniós vállalatok versenyhátránya tehát fokozódni fog. Ez a jogszabály-ötlet a kezdetektől fogva egy elhibázott lépés volt. Itt az ideje vállalatbarát politikára váltani!”—hangsúlyozta Győri Enikő.
Háttér: Az Európai Bizottság 2022. február 23-án terjesztette elő a vállalati átvilágításról szóló irányelvét. Az Európai Parlament 2023. június 1-jén szavazta meg az álláspontját, amelyet intézményközi tárgyalások követtek. A Tanács spanyol elnöksége és az EP 2023. december 14-én megegyeztek egy kompromisszumos szövegben, amelyet a Tanácsnak többszöri nekifutásra sem sikerült jóváhagynia. A belga elnökség próbál újabb változtatásokat eszközölni, de egyelőre nincs előrelépés. Az EP pedig erőltetné a szöveg elfogadását.
A parlament a 250 fő feletti vállalatokra terjesztené ki a jogszabály hatályát, amelyeknek ellenőrizniük kellene minden beszállítójukat, a beszállítói lánc legvégéig, hogy azok megfelelnek-e a nemzetközi környezetvédelmi és emberi jogi standardoknak. Szándékos vagy gondatlanságból okozott kárért pedig felelősséggel tartoznának minden beszállítójukért, az NGO-k pedig bárkit bepanaszolhatnának. A vállalati igazgatók díjazása függene attól, hogy milyen fenntarthatósági stratégiát követ a cég. A Tanács most ezer fő feletti vállalatokra módosítaná a szöveget, a vállalatigazgatók felelősségét pedig törölné. De a tagállamok még nem jutottak egyetértésre.