
Irán: fontosabb stratégiai érdekek a nukleáris program mögött
2012. 02. 02.
Schöpflin szerint sokkal fontosabb stratégiai kérdésekről tereli el a figyelmet a nukleáris program, hiszen hagyományos katonai értelemben Irán nagyhatalom, így voltaképpen katonailag alig lenne szüksége nukleáris fegyverre.
A fideszes képviselő kiemelte, hogy Irán minden eszközzel rendelkezik ahhoz, hogy könnyűszerrel lezárhassa a Hormuzi-szorost, akadályozva ezzel az olaj-exportot az egész Perzsa-öböl térségéből, mely a világ kőolaj-fogyasztásának körülbelül egyötödét érintené. Schöpflin hangsúlyozta, hogy az kőolaj ára megemelkedhet, mely olyan országokat hozhat kedvezőbb helyzetbe, mint Kína, aki egyelőre nem tervezi az embargót bevezetését.
"Jól látható, hogy az iráni stratégia végső célja a Perzsa-öböl ellenőrzése, Szaúd-Arábia semlegesítése és az Egyesült Államok kiszorítása a térségből. A nukleáris kérdés pedig csak egy része ennek a stratégiának" – mutatott rá felszólalásában Schöpflin György néppárti politikus.
Háttér: az EU külügyminiszterei január 23-án egyhangúan megegyeztek a késletett olajembargó bevezetésében Iránnal szemben, valamint az iráni központi bank szankcionálásában. A szankciókkal az EU a tárgyalásokat szeretné Irántól kikényszeríteni, kizárva a katonai beavatkozás lehetőségét.