Hírek

Hetven milliárd a tét – kizárták a jobboldalt a vidékfejlesztési egyesületek megalakulásánál?

Hetven milliárd a tét – kizárták a jobboldalt a vidékfejlesztési egyesületek megalakulásánál?

2007. 11. 07.

– „Hat órára volt meghirdetve a Leader-csoport alakulása, de mi készültünk, hogy elmegyünk, bár nem kaptunk meghívást. Aztán híre jött, hogy gyorsan telefonon összehívták négy órára az alakuló ülést, amikor már odaértünk, akkor már mosolyogva néztek ránk, hogy mi már túl vagyunk valamin, amihez nektek semmi közötök” – idézte fel a történteket Arnóth Sándor, Püspökladány polgármestere.

Hasonló tapasztalatokkal érkezett Tasó László is, Nyíradonyból. – „Sajnos a civil szféra is, és a gazdasági élet szereplői is, nem csak az önkormányzatok, titkos akciók keretében hozták létre a csoportokat, teljes kizárásával a nyilvánosságnak, és mellé a mi oldalunknak, a jobboldaliaknak. Mi elmondtuk, hogy semmiylen tisztséget nem kérünk, nem akarunk irányítást, csak azt szeretnénk, hogy a mi településeink is, valamennyi település a térségben, civil szféra és gazdasági szereplő ebben a programban részt vehessen. Nem engedték meg, azt mondták, nem kellünk, ők már úgyis nyerni fognak, le van zsírozva a lehetőség, fölösleges az együttműködés” – mondta a nyíradonyi polgármester.

De Blasio Antonio fideszes EP képviselő főként azt nehezményezi, hogy semmiféle indoklást nem kapnak az érintettek arról, miért zárják ki őket.

– „Egyszerűen csak. Nem mehetsz be, mert mi úgy gondoljuk, hogy nem, úgy szavazott a közösség. Hogy mi volt az indoklás, arról semmit nem tudni. Nyilvánvalóan tudjuk, hogy az volt az indok, hogy jobboldali önkormányzat ne kerüljön be” – teszi hozzá De Blasio.

A helyzeten az sem változtat, ha a kizártak másik egyesületet hoznak létre. A szabályok ugyanis csak egyeztetésre kötelezik a feleket, megegyezésre nem.

– „Bejelentettem, hogy alakítani fogunk majd egy másik csoportot is, amit annak rendje-módja szerint meghirdettük újságban, kábeltelevízión és mindenféle hírközlő eszközön, amire többszáz ember jött el, tehát 100-120 ezer ember képviseletében jöttek el önkormányzatok, civil szervezetek és vállalkozók” – idézi fel a püspökladányi Arnóth Sándor. – „Megalakultunk. És ugyanaz a forgatókönyv zajlott le, mint ahogy Tasó kollégámnál. Gyakorlatiag mosolyogtak rajtunk, és kijelentették ugyanezeket a dolgokat, amiket már itt hallottak: nem kellünk. Ez olyan módon testesült meg, hogy amikor arról volt szó, hogy kötelező az egyeztetés, akkor a mi képviselőnket meg sem hallgatták. Arról szavaztak, hogy nem kívánnak még szóba sem állni velünk.”

– „Ennyire durván. És itt az a probléma, az a lényeg, hogy ők hozzák ki a programot, közülük van a bíráló bizottság, és ők el is döntik, hogy ki kapja meg ezeket a pénzeket” – teszi hozzá csalódottan Szegi Emma, Kaba polgármestere, aki elmondja, ő nem is fideszes, független, de az egyesületbe szerinte még a szocialisták közül is csak a „megbízhatók” kerülnek be.

A hajdúböszörményi polgármester szerint a pénz állhat a háttérben. Kiss Attila úgy gondolja, hogy az összegeket egy újabb szocialista hálózat megteremtésére akarják felhasználni.

– „70 milliárd forintról van szó mai tudomásunk szerint. Tehát a LEADER-csoportokra 70 milliárd forintot szeretne költeni a kormány, illetve a LEADER-csoportok működtetésére. Azért ez nem kevés pénz. Ha figyelembe vesszük, hogy működtetésre, tehát irodaműködésre, adminisztrációra százmilliókat lehet majd fordítani, akkor láthtjuk, hogy ezzel egy nagyon jó kis újabb hálózatot, párt… szocialista párthálózatot lehet kiépíteni. Szeretnénk mindenképpen fehívni az unió vezető testületeinek figyelmét, hogy ne sszisztáljon ahhoz, hogy Magyarországon baloldali politikai célokra eredetileg vidékfejlesztési célokra szánt összegeket fordíthassanak” – fogalmazott Kiss Attila.

A kabai polgármesterasszony – amellett, hogy eljött Brüsszelbe – otthon is próbálkozni fog jogorvoslatot keresni.

– „Mi alkotmányos panasszal is fogunk élni, mert nem csak itt van a probléma a helyi megalakulásoknál, hanem be fogjuk papíron bizonyítani, hogy az egész kiírás olyan volt egyébként az FVM részéről, hogy 40 napos határidővel megadta az alakulást, és a rendeletet háromszor módosította 40 nap alatt, tehát azok tudtak igazából megalakulni, és ezt fogjuk bizonyítani, akik innformációval rendelkeztek arról, hogyan fogják változtatni majd a jogszabályokat” – mondta Szegi Emma.

De Blasio képviselő az unió Csalás Elleni Hivatalának magyarországi képviseletét is tájékoztatta már a gyanús esetekről.

-„ Az OLAF irodát is tájékoztattam a közelmúltban arról, hogy ezeknek a csoportoknak az alakulásával kapcsolatban figyeljenek oda, és ha lehet, végezzenek el egy vizsgálatot. Hiszen, ahogy mondom, fetételezhetően, ezek a csoportok az őszerintük nem odaillők kizárásával a későbbiekben már tökéletesen szabályosan fognak tudni működni. Hiszen senki nem fogja látni, hogy szabályos vagy sem, olyan zárt kör lesz ez az egész ügy, amiből információ nem fog kiszivárogni” – fogalmazta meg gyanúját a fideszes képviselő.

(EUvideohu)