2014. 03. 12.
Európa ipara stratégiai fontosságú az Unió gazdasági növekedése és foglalkoztatása szempontjából. Az utóbbi években azonban kontinensünk világgazdaságban betöltött szerepe fokozatosan csökkent, az európai ipar versenyhátrányba került. A delegációvezető szerint ez világosan kijelöli a következő európai vezetés feladatát: "Meg kell erősíteni az Unió versenyképességét! Biztosítani kell, hogy a versenyképességi szempontok szerves részét képezzék az uniós szakpolitikáknak!".
A probléma súlyosságát kiválóan példázza az uniós acélipar helyzete. Az utóbbi években számos európai acélgyár tulajdonosa kényszerült kapacitásleépítésre vagy üzembezárásra, melynek következtében 60 ezer munkahely szűnt meg. "Az elhúzódó pénzügyi válság, a gazdasági realitásokat figyelmen kívül hagyó uniós klímapolitika és a folyamatosan emelkedő energiaárak versenyhátrányt jelentenek az európai acéltermelők számára" – hangsúlyozta a néppárti politikus. Az ágazat versenyképessége Magyarország számára is kulcsfontosságú, hiszen a Dunaferr stabil működése és hosszú távú jövedelmezősége kiemelt magyar érdek.
Az uniós ipar hosszú távú versenyképessége szempontjából elengedhetetlen, hogy a 2030-as klíma- és energiacsomag figyelembe vegye a gazdaság teljesítőképességét, a technológiai korlátokat és a nemzetközi szereplők visszafogott kibocsátás-csökkentési ambícióit. Ahhoz, hogy Magyarországhoz hasonlóan az Európai Unió ismét versenyképessé és termelési központtá váljon, a klímavédelmi megfontolások mellett mérsékelni kell az uniós energiaárakat. "A versenytársainkhoz képest 2-3-szor magasabb energiaárak túlzott terhet rónak az uniós iparra. Ezért Brüsszelnek és a tagállamoknak mindent meg kell tenniük az energiaárak féken tartása érdekében" – zárta felszólalását a delegációvezető.