2021. 09. 16.
Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén ma megszavazta az adóügyi információ cseréjére vonatkozó uniós követelmények végrehajtásáról szóló jelentést. Győri Enikő, a Fidesz EP-képviselője a szavazással kapcsolatban elmondta: „A célunk, hogy még hatékonyabbá tegyük a koronavírus utáni gazdasági helyreállítást, ezért fokozottabban kell fellépnünk az adóelkerülés és adócsalás ellen. Mindemellett meg kell őrizni a szabad kezünket az adópolitikában, valamint a tisztességes adóverseny lehetőségét. A válságból való kilábalás csak alacsony vállalati adók mellett lehetséges.”
Győri Enikő kiemelte: „Támogatom a jelentés azon kezdeményezéseit, amelyek a tagállamok közötti adóügyi információmegosztás javítását szorgalmazzák. Nem engedhetjük, hogy a multinacionális cégek, a techóriások vagy azok, akik adóparadicsomokba igyekeznek menekíteni a pénzüket, kijátszhassák a szabályokat.” A magyar politikus ezért felszólította az Uniót, hogy az információ minőségének javítását támogatva segítse a tagállamok adóelkerülés és adócsalás elleni harcát. „A szabályokat úgy kell kialakítani, hogy az adócsalók ne élvezhessék az egységes piacból és a határok átjárhatóságából fakadó előnyöket”- hangsúlyozta.
Mindazonáltal a képviselő figyelmeztetett: „A fenntartható gazdasági növekedéshez és a hitelek visszafizetéséhez az is fontos, hogy a tagállami kormányok kiegyensúlyozott és versenyképes adórendszereket alakítsanak ki és tartsanak fenn. Olyat, amely legjobban szolgálja a saját gazdasági érdekeiket, megfelelő és szilárd környezetet biztosít a befektetéseknek és beruházásoknak, amelyek pedig munkahelyeket teremtenek az állampolgárok számára. A magyar adórendszer Magyarország, a magyar cégek és az itt élő emberek gazdasági érdekeit szolgálja.”
Győri Enikő ezért elítélte azokat a baloldali támadásokat, amelyek központi felügyelet alá igyekeznek vonni az adópolitikát: „Az adópolitika tagállami hatáskör. A folyamatos hatalmi torzsalkodás helyett javasolnám a baloldalnak, hogy az erőfeszítéseit az Unió egységét, a versenyképesség növelését és a tagállamok gazdasági helyreállítását segítő kezdeményezésekre fordítsa.”
Háttér: Az adóügyi információcserére vonatkozó uniós követelményeket a DAC (adózás területén történő közigazgatási együttműködésről szóló irányelv) szabályozza. Célja az EU pénzügyi érdekeinek védelme. Ez határozza meg a tagállamok közötti együttműködés szabályait és az eljárásokat a tagállamok adóhatóságai számára fontos információcserével kapcsolatban. Az irányelvet fokozatosan frissítik: a jelenleg folyamatban lévő módosításokkal az információcsere a kriptoeszközökre is kiterjed majd.
A DAC végrehajtásának fokozatos javítása azért is fontos, hogy az EU és a tagállamok minél hatékonyabban tudjanak fellépni az adóelkerülés és adócsalás ellen. A ma elfogadott EP-jelentést a DAC végrehajtásának vizsgálata hívta életre: az EP nem tudta lefolytatni az erre a területre irányuló ellenőrzést, hisz a tagállamok többsége nem járult hozzá ahhoz, hogy az Európai Bizottság megossza a Parlamenttel az általuk benyújtott adatokat.
Probléma, hogy a jelentés tárgyalása során a DAC végrehajtásának hatékonyabbá tételét szolgáló technikai jellegű javaslatok mellett számos olyan baloldali próbálkozás történt a folyamat során, ami túlnyúlt a DAC végrehajtásának témakörén és a tagállamok adópolitikai szuverenitását támadta.