2023. 11. 22.
Az Európai Parlament (EP) mai plenáris ülésén szavazott az EU–Új-Zéland szabadkereskedelmi megállapodás jóváhagyásáról. Győri Enikő fideszes EP-képviselő a megállapodásról szóló vitában kiemelte: az európai versenyképesség növelése és több munkahely létrehozása érdekében az EU-nak több szabadkereskedelmi megállapodásra kellene törekednie.
Győri Enikő emlékeztetett: „A jelenlegi Bizottság egyedül az EU-Vietnám megállapodást tudta életbe léptetni, azt is az előző Bizottság tárgyalta ki. Mostanra eljutottunk az új-zélandihoz. A Bizottság alulteljesít a szabadkereskedelmi megállapodások terén. A helyzetet súlyosbítja, hogy a Covid óta az ellátóláncok nincsenek biztonságban, s a helyzetet a háborúk csak tovább súlyosbították, veszélybe sodorva az európai termelést és a munkahelyeket.”
„A vállalatok jelzései ellenére a Bizottság enged a Parlament baloldalról jövő nyomásának, és még több fenntarthatósági feltételt szab, ezzel megnehezítve azon kevés államok helyzetét, akik még szeretnének Európával kereskedni. A ma megszavazott megállapodás az ötmilliós lakosságú Új-Zélanddal nem elégséges Európa versenyképességi nehézségeinek megoldásához” – mutatott rá a képviselő.
A képviselő aláhúzta: „Ráadásul a mai megállapodás tartalma alapján olyan szigorú feltételeket szab a megállapodni kívánó államokkal, hogy nem lesz meglepő, ha ezt példaként használva az EP a jövőben nem fog kevésbé szigorú feltételekhez kötött megállapodásokat támogatni”. „Kérem a Bizottságot, hogy vállalataink érdekét nézze, biztosítson számukra új piacrajutási lehetőségeket. A partnerországokkal szemben reális feltételeket támasszon, tisztelettel tárgyaljon, s hozza végre tető alá még e ciklusban a chilei, a mexikói és a Mercosur megállapodásokat”– zárta beszédét Győri Enikő.
Háttér: 2022-ben az EU közel 6,3 milliárd euró értékben exportált Új-Zélandba és az Új-Zélandból származó importja 2,8 milliárd euró volt. Új-Zéland 2020-ban 8,5 milliárd EUR összegű uniós közvetlen külföldi tőkebefektetésben részesült, így az EU a második legnagyobb befektető a szigetországban. A Bizottság hatásvizsgálata szerint a szabadkereskedelmi megállapodásnak köszönhetően az Új-Zélandra irányuló uniós beruházások 80%-kal növekedhetnek, a kétoldalú kereskedelem pedig 30%-kal nőhet. A megállapodás az eddigi legambiciózusabb és legelőremutatóbb uniós kereskedelmi megállapodás. A megállapodás vámliberalizációt is jelent: a hatálybalépéskor az uniós exportra kivetett új-zélandi vámok 100%-ának eltörlését, valamint hét év elteltével az új-zélandi kereskedelemre kivetett uniós vámok 98,5%-ának eltörlését vonja maga után. Az egyezmény továbbá oltalmat biztosít 163 európai élelmiszeripari földrajzi jelzés elnevezésére, valamint a földrajzi jelzéssel rendelkező uniós borokra és szeszes italokra (közel 2 000 elnevezés), köztük 48 magyar termékre (borok és élelmiszerek).
Magyarország 2022-ben több mint 5 millió euró értékben importált termékeket Új-Zélandból, főként gépeket, gépi berendezéseket és villamossági cikkeket, valamint gyapjút, illetve állati szőrből készült termékeket. Ugyanebben az időszakban a magyar export 75,3 millió euró volt, elsősorban gépjárművek, gépek és mechanikus berendezések, illetve villamossági cikkek, valamint gyógyszeripari termékek kerültek exportálásra. Magyar szempontból is fontos, hogy az európai gépjárműveket vámmentesen lehet majd bevinni a szigetországba, azaz az eddigi 10%-os tarifa megfizetése nélkül.