Hírek

Erősítsük az Unió versenyképességét!

2020. 01. 21.

Az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága (INTA) ma elsöprő többséggel hagyta jóvá Győri Enikő fideszes EP-képviselő véleményét az EU versenypolitikájáról, mely a Gazdasági és Monetáris Bizottság (ECON) jelentését egészíti ki. A dokumentum célja, hogy sorra vegye a nemzetközi kereskedelem azon területeit, melyek hatással vannak az Unió versenyképességére.

A néppárti képviselő felhívta a figyelmet a kis- és középvállalkozások (kkv-k) jelentőségére, képviselte érdekeiket és kiállt a számukra kedvező kereskedelmi környezet megteremtéséért. „A ma elfogadott véleményben rámutattam a kis- és középvállalkozók kiemelkedő szerepére a nemzetközi kereskedelemben. Becslések szerint a világ többi részébe irányuló uniós árukivitel 30%-a  a kkv-któl származik. Emiatt az EU kereskedelem- és versenypolitikájának hozzá kell járulnia egy kkv-barát kereskedelmi környezet megteremtéséhez. A Bizottságnak mindent meg kell tennie, hogy előmozdítsa a kkv-k nemzetközi szerepvállalását azáltal, hogy segít nekik az új piacokra való belépést nehezítő akadályok leküzdésében, elsősorban naprakész információk szolgáltatásával” – hívta fel a figyelmet Győri.

„Számos eszköz áll rendelkezésünkre, melyek lehetőséget biztosítanak a nemzetközi partnerek által hozott piactorzító intézkedések elleni fellépésre. Ezeket ki kell használni, illetve szükség esetén új, hatékonyabb eszközöket kell kidolgozni.  Az EU-ban egyre több munkahely függ a globális értéklánctól, ezért nem mindegy, hogyan álljuk meg helyünket a világkereskedelemben. Növelni kell versenyképességünket és ki kell állni érdekeinkért ” – húzta alá a fideszes politikus a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok hatékony kezelésével kapcsolatban.

A néppárti képviselő kitért a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) korábban soha nem tapasztalt válságára és sürgette annak megoldását. „Támogatjuk a szabályokon alapuló multilaterális kereskedelmi rendszer fenntartását. Ennek alapvető feltétele a WTO mélyreható reformja, melynek ki kell terjedni a támogatásnyújtásra vagy ágazati kezdeményezésekre vonatkozó többoldalú szabályok aktualizálására, illetve a digitális kereskedelemre vonatkozó szabályok kialakítására. Ehhez pedig elengedhetetlen a globális együttműködés” – mutatott rá Győri Enikő.

„Célunk és érdekünk, hogy javuljon Európa nemzetközi versenyképessége, hiszen ezáltal tudjuk legjobban kiaknázni a gazdasági erőnkben rejlő lehetőségeket. Ennek pedig elengedhetetlen része, hogy a versenyszabályok összeegyeztethetők legyenek a modern gazdaság jelenségeivel és a legjobban szolgálják az európai uniós fogyasztókat és vállalatokat” – zárta nyilatkozatát a képviselő.