2012. 03. 15.
Glattfelder Béla kiemelte, hogy az európai mezőgazdaság jelentős mértékben hozzájárulhat az EU széndioxid-kibocsátásának csökkentéséhez, miközben új munkahelyek jöhetnek létre főként a vidéki térségekben.
A gazdák elsősorban a megújuló energiák, így főleg a biogáz és energetikai célú biomassza termelése révén segíthetik elő a klímavédelmi célkitűzések megvalósítását. "Ha támogatnák, hogy a helyi közintézmények, iskolák, kórházak átálljanak a mező-, és erdőgazdasági melléktermékekből előállított energiával való fűtésre, számos munkahelyet hozhatnánk létre vidéken" – nyilatkozta a néppárti politikus. Glattfelder Béla hozzátette: a gazdáknak lehetővé kellene tenni, hogy a saját termelésű bioüzemanyagot felhasználhassák a termelés során.
A mezőgazdasági termékek energiacélú felhasználásakor ügyelni kell arra, hogy az ne veszélyeztesse az élelmiszerbiztonságot, ne okozzon élelmiszer-áremelkedést.
Glattfelder Béla felhívta a figyelmet, hogy az energiahatékonyság növelése és a károsanyag-kibocsátás csökkentése érdekében össze kell hangolni az uniós szakpolitikákat. A vidékfejlesztési és más közösségi pénzügyi alapokból a jövőben csak olyan beruházások lennének támogathatók, amelyek energetikailag hatékonyak, így különösen amelyek a megújuló energiák alkalmazására irányulnak. A napenergia hasznosítására például számos lehetőség kínálkozik a mezőgazdaságban.
Az energiahatékonyság növelésével, a mezőgazdasági és erdészeti melléktermékek energetikai célú hasznosításával az európai gazdák nemcsak a klímavédelmi célok teljesítéséhez járulnak hozzá, hanem jelentős mértékben kiegészíthetik jövedelmüket, és ezáltal javulhat versenyképességük.