2016. 06. 17.
A szobor felavatására az egykori rektor tragikus halálának ötödik, születésének 54. évfordulóján került sor. Emlékművét a Külgazdasági és Külügyminisztériuma, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola egykori barátainak és tisztelőinek kezdeményezésére állítatta. A szoboravatón a családtagok, rokonok, barátok mellett az egykori kollégák, tanítványok, a Kárpátaljára akkreditált magyar diplomáciai képviseletek vezetői és munkatársai, a kárpátaljai magyar társadalmi és politikai élet, a történelmi egyházak képviselői vettek részt.
Bocskor Andrea európai parlament képviselő, Soós Kálmán egykori tanítványa és munkatársa, személyes emlékeit idézve elmondta, hogy hozzá hasonlóan sokan Soós Kálmán előadásainak, meggyőző történészi látásmódjának köszönhetően döntöttek úgy, hogy történészek lesznek, és elsősorban Kárpátalja múltjának feltárásával fognak foglalkozni. Ő volt az, aki megalapította az első tudományos műhelyt, a Limest, fontos iránymutatást adva ezzel tanítványainak, akik a kutatói szemléletet tőle vették át. Tudományos munkássága, elvei irányt és reményt mutatnak a jelen és jövő pedagógusai számára, s a jó pedagógus szempontjából ez egy nagyon fontos és követendő példa.
Brenzovics László, Ukrajna Legfelsőbb Tanácsának képviselője, a KMKSZ elnöke, beszédében kiemelte: Soós Kálmán mellszobra az első, amely nemzedékünk egyik tagját ábrázolja, egy olyan embert, aki rövid élete során mindig a közösséget szolgálta, s mindent megtett annak érdekében, hogy az itt élő emberek sorsát javítsa, előremozdítsa.
Soós Kálmán életművét méltatta továbbá Orosz Ildikó, a Rákóczi főiskola rektora és Tóth István, a Miniszterelnökség osztályvezetője. A Győrfi Lajos szobrászművész és Varga Imre bronzöntő által készített mellszobrot Bacskai József, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára és Brenzovics László, a KMKSZ elnöke leplezte le, majd a történelmi egyházak képviselői áldották meg.Végül az emlékezők virágokat és koszorúkat helyeztek el dr. Soós Kálmán szobra előtt.
A szoboravató ünnepséget megelőzően mutatták be Csatáry György Tisza-szabályozás trianoni határkörnyezetben című könyvét, melyet a szerző Soós Kálmán, a Történelem- és Társadalomtudományi Tanszék első vezetőjének, emlékére és tiszteletére ajánlott.