Hírek

Előremutató az európai audiovizuális szabályozás reformja

2018. 10. 02.

„Az európai audiovizuális szabályozást megreformáló jogalkotási folyamat olyan eredménnyel zárult az Európai Parlament mai plenáris szavazásán, amely reményeink szerint hosszú távon alkalmas lesz arra, hogy az európai és ezáltal a magyar médiakörnyezet sarokköve legyen” – jelentette ki Bocskor Andrea, a Kulturális és Oktatási Bizottság alelnöke.

Magyarország számára kiemelten fontos terület a joghatóság megállapítása és a tagállamok közötti együttműködés feltételeinek rendezése, hiszen hazánk az audiovizuális médiaszolgáltatások tipikus célországa. A Magyarországon elérhető televíziós csatornák több mint harmada nem magyar joghatóság alatt áll, ezért  számunkra fokozott jelentősége van a letelepedési hely megállapításának. Továbbá fontos, hogy az érintett tagállamok együttműködve oldják meg azokat a problémákat,  amelyek a tartalomszolgáltatásokkal kapcsolatban felmerülnek. A jogalkotás során a fent említett mindkét terület reformjára sor került, az irányelv pedig megerősíti a tagállamok közötti együttműködést, így hozzájárulva a 21. századi médiakörnyezet kiszámíthatóságához mind a fogyasztók, mind a vállalkozások számára egyaránt.

Bocskor Andrea fideszes EP-képviselő a kompromisszumos szöveg elfogadása kapcsán elmondta: „Az irányelv új szabályai több területen hatékony védelmet nyújtanak a fogyasztóknak. A terrorista cselekmények elkövetésére uszító tartalmak tilalma biztosítja, hogy a polgárok ne találkozhassanak ilyen szélsőségesen radikális eszmékkel a médiatartalmakban. Az irányelv fokozza a legveszélyeztetettebb fogyasztói csoport, a gyermekek védelmét a lekérhető szolgáltatások esetében. Rohanó világunkban, ahol egyetlen kattintással több száz órányi tartalom válik elérhetővé, a szülők tartalomszűrő szerepét egészítik ki az új rendelkezések, biztosítva hogy a kiskorúak ne férjenek hozzá az olyan tartalmakhoz, amelyek károsak lehetnek a fejlődésükre”.

„Üdvözlendőek az irányelv kvótákra és az európai művek gyártásának támogatására vonatkozó szabályai. Az európai művek esetében bevezetett új szabályok reményeink szerint ösztönzően hatnak majd a minőségi európai tartalmak határokon átnyúló terjesztésére és gyártására, ezáltal az európai közönségnek lehetősége lesz a magyar filmgyártás remekműveinek jobb megismerésére, a magyar nézők előtt pedig kitárul a gazdag európai kultúrához való hozzáférés lehetősége” – mondta Bocskor Andrea.

Háttér: A Bizottság 2016 májusában az európai digitális egységes piaci stratégia részeként benyújtotta a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek a javaslatát. A Tanácsban több elnökség idején vizsgálták a javaslatot. A Tanács 2017 májusában általános megközelítést ért el, a miniszterek véleménye leginkább a hatálynak a videómegosztó platformokra történő kiterjesztését, a végrehajtási rendelkezéseket és az európai alkotásoknak a lekérhető szolgáltatások körében való népszerűsítését illetően tért el.  Azóta tíz alkalommal került sor háromoldalú egyeztetésre. A 2018. április 26-án megrendezett, kilencedik nem hivatalos háromoldalú egyeztetés keretében sikerült politikai megállapodást elérni a kulcsfontosságú lezáratlan kérdések vonatkozásában, és ez előkészítette a talajt ahhoz, hogy az utolsó háromoldalú egyeztetés keretében, 2018. június 6-án megszülethessen a végleges megállapodás. A Tanács ez év ősz során fogja majd véglegesen elfogadni az irányelvet.