Hírek

Bürokráciacsökkentést, arányos jogszabályokat és többletforrásokat a kis- és középvállalkozásoknak!

2020. 12. 16.

Az Európai Parlament plenáris ülése ma fogadta el az európai kis- és középvállalkozásokra (kkv) vonatkozó stratégiával kapcsolatos jelentését. Gyürk András fideszes EP-képviselő a dokumentum kapcsán hangsúlyozta: ambiciózus jelentésről van szó, ami megfelelő következtetéseket von le a kkv-k adminisztratív terheinek csökkentésének és a többletforrások biztosításának fontosságával kapcsolatban. Győri Enikő, a Fidesz-KDNP képviselője külön üdvözölte, hogy a jelentésbe bekerült az általa javasolt és erősen szorgalmazott kkv-teszt is, amely minden uniós jogalkotási javaslat kkv-kra gyakorolt lehetséges hatásainak előzetes felmérését kéri.

Gyürk András jelezte, hogy az Európai Bizottság a koronavírus-járvány kezdete óta nem készített szakpolitikai koncepciót a kkv-kkal kapcsolatban, ezért az Európai Parlament jelentése fontos lépésnek tekinthető. „A kis- és középvállalkozások, illetve a családi- és egyéni vállalkozók túlélése az európai gazdaság működésének záloga, ezért bír kiemelt fontossággal az egyetértési pontok kijelölése a területen. Az elfogadott dokumentum felszólítja az Európai Bizottságot, hogy tegyen javaslatot számszerű célkitűzésekre a kkv-kal kapcsolatos bürokráciacsökkentés területén. A jelentés szintén egyszerűsíteni kívánja a kkv-k hozzáférését az európai közös piachoz és forrásokhoz, ami szintén kulcsfontosságú kérdés” – hívta fel a figyelmet a fideszes képviselő.

Győri Enikő, a Néppárt kkv-körének tagjaként írásbeli hozzászólásában kiemelte, hogy az Európai Parlament jelentése számos pozitív elemet tartalmaz: „Megjelenik az általam is többször hangsúlyozott javaslat, miszerint a vállalkozásbarát szabályozói környezet kialakításához a Bizottságnak minden jogalkotási javaslatot előzőleg át kell vizsgálnia, hogy az milyen hatással lenne a versenyképességre és a kkv-kra. Ezeket az eredményeket valamennyi jogalkotási javaslatnál figyelembe kellene venni. A kkv-teszt azért fontos, mert a kkv-kat méretük és korlátozott erőforrásaik miatt gyakran aránytalanul érinti egy-egy új szabályozás költsége.”

„A koronavírus-járvány okozta gazdasági válság leküzdéséhez a kkv-knak adminisztratív terheinek csökkentésére, arányos jogszabályokra és többletforrásokra van szükségük. A jelenlegi helyzetben különösen felelőtlen magatartás lenne az európai baloldal különféle ideológiai elvárásaival terhelni a kkv-kat. Örömteli, hogy a jelentésben a józan észt érvényesítve az Európai Parlament végre a megfelelő irányba tett egy lépést” – mondta el Gyürk András.