Környezetvédelem

Az üvegházhatású gázkibocsátás és az európai régiók

Az üvegházhatású gázkibocsátás és az európai régiók

2008. 12. 16.

Az Európai Parlament Regionális fejlesztési ügyekért felelős szakbizottsága részéről a téma felelőseként De Blasio Antonio fideszes, néppárti képviselő elmondta, hogy az Európai Unió tagállamainak az üvegházhatású gázok kibocsátására irányuló erőfeszítéseinek további fokozásáról és igazságosabb megosztásáról a szakbizottságban is hosszú vita folyt.

A néppárti képviselő rámutatott, hogy a szakbizottsági véleményben foglalt javaslatok többsége azon a felismerésen alapult, hogy ez az Európai Unió által vállalt célkitűzés alapjaiban érinti az egyes régiók gazdasági – társadalmi kohézióját, ezért a széndioxid-kibocsátás csökkentését csak a kohéziós politikába integráltan lehet eredményesen megvalósítani.

„A strukturális fejlesztésekre szánt támogatások feltételrendszerébe szükséges lenne beépíteni az üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésének szempontjait” – fogalmazott a fideszes képviselő. A két terület ilyen módon történő összekapcsolása révén komoly segítség nyújtható azoknak a régióknak, amelyeknek – viszonylagos elmaradottságuk okán – jelentős anyagi terhet jelent az esetenként ambiciózus tagállami vállalások teljesítése.

Az Európai Unió vállalása a tagállamok kormányait kötelezi, de a tagállami helyi és regionális önkormányzatokra és egyéb helyi és regionális képviseleti fórumokra és szervekre is komoly terhet ró a kitűzött cél elérése. De Blasio Antonio felszólalásában kiemelte, hogy az ambiciózus terv csak olyan módon teljesíthető, ha a feladatok összehangolása és megvalósítása során mind a központi kormányzati és a helyi-regionális szervek közti vertikális, mind pedig az egyes helyi-regionális szervek közötti horizontális együttműködés folyamatos.

„Az örömre az adhat okot, hogy elmozdultunk, meghozza jó irányba, de a közös gondolkodás mellett az erőfeszítéseket tovább kell fokozni az EU minden tagállamában”- zárta le felszólalását De Blasio Antonio.