Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

Az Európai Parlament holnap szavaz a borreformról

Az Európai Parlament holnap szavaz a borreformról

2007. 12. 11.

A képviselő szerint az EU jelenlegi borpiaci szabályozása pazarló és fenntarthatatlan, mivel a költségvetési források több mint 40%-át lepárlási támogatásokra költik. Ezek ösztönzik a feleslegek kialakulását. Ráadásul a támogatások 90%-át három tagállam, Francia-, Spanyol- és Olaszország veszi igénybe, ahol vannak olyan régiók, amelyek szinte teljes egészében lepárlásra termelnek.

A feleslegek megszüntetését a Bizottság a kivágási támogatás megemelésével, azaz a kivágások ösztönzésével kívánja elérni. Ez a javaslat – elsősorban az új tagállamokkal szemben – igazságtalan, és ezért Magyarország számára elfogadhatatlan. Ennek következtében ugyanis azokban a tagállamokban – így pl. hazánkban – fogják kivágni a legtöbb szőlőt, amelyekben a termelés és a fogyasztás nagyjából
egyensúlyban van, és így nem felelősek az EU-n belüli borfeleslegek kialakulásáért. Az EU-ban mindenhol egyenlő összegű kivágási támogatás az alacsonyabb jövedelmű új tagállamokban jóval nagyobb vonzerőt fog jelenteni a gazdák számára, mint a régi tagállamokban. A tervezet ráadásul azt sem veszi figyelembe, hogy nálunk a csatlakozás óta – alacsonyabb összegű kivágási támogatás mellett – a szőlőültetvények közel 10%-át számolták fel.

A képviselő szerint elfogadhatatlan az a javaslat is, hogy a lepárlási támogatások nyomán felszabaduló, és az ún. nemzeti borítékokba átcsoportosítandó összegeket történeti bázison osszák fel. Ezzel az eddig a legtöbb támogatást igénybe vevő, azaz a feleslegeket termelő tagállamok nemzeti borítékja lenne a legvastagabb. Magyarország esetében a nemzeti borítékból közel 500 millió Ft-tal, jutna kevesebb, mint a 2007/08-as gazdasági évben ültetvénykorszerűsítésre fordítható összeg. Ez a borreform legfontosabb céljával, a versenyképesség növelésével is ellentétes.

Glattfelder Béla végül támogatta a borászati melléktermékek kötelező lepárlásának eltörlését. Ez az előírás indokolatlanul okoz többletköltséget a termelőknek. A lepárlás ráadásul rendkívül energiaigényes, és így környezetvédelmi szempontból is aggályos.