Hírek

Az uniós intézményeket ellepte a rendszerszintű korrupció

2025. 02. 10.

Deutsch Tamás, a Fidesz-KDNP európai parlamenti delegációjának vezetője, az Európai Parlament Költségvetési Ellenőrzési Bizottságának tagja kijelentette, a Patrióták Európáért frakció elfogadhatatlannak, az átláthatóság és az ellenőrizhetőség jogszabályi kötelezettsége durva megsértésének tartja, hogy mind az Európai Bizottság által bemutatott, a 2023-as esztendőre vonatkozó Csalás Elleni Jelentés, mind pedig zárszámadási jelentések tervezetei el akarják hallgatni az Unió történetének legnagyobb korrupciós botrányait.  

Deutsch Tamás, aki a Patrióták Európáért frakció részéről az EP zárszámadási jelentésének a felelőse arra hívta fel a figyelmet, hogy a brüsszeli bürokraták éveken keresztül fennhangon oktattak mindenkit a korrupcióval szembeni fellépés fontosságáról, miközben az uniós intézményeket ellepte a rendszerszintű korrupció, a brüsszeli hatalmi elitet behálózta a maffiaszerű működés. Napjainkban a sajtó az eurótízezrekkel kitömött huzibőröndöktől, az SMS-ben eurómilliárdokért rendelt vakcináktól, a korrupció és pénzmosás gyanúja miatt büntetőeljárás alatt álló volt uniós biztostól hangos.

Mindeközben a német néppárti képviselő által készített és most bemutatott, az EP működésére vonatkozó ellenőrzési jelentésben még említés szintjén sem szerepel az EU történetének legnagyobb korrupciós botránya, Eva Kaili és tettestársainak az esete. Deutsch szerint az Unió pénzügyi érdekeinek védelme az EP vonatkozásában teljesen csődöt mondott.

A delegációvezető a Patrióta frakció nevében ezért olyan átfogó módosító csomagot nyújtott be a jelentéshez, amely többek között a korrupciós bűncselekményekkel kapcsolatos szigorúbb belső szabályok elfogadását, érdemi tényfeltáró vizsgálatokat szorgalmaz, hogy a jövőben ne fordulhassanak elő ilyen korrupciós esetek. Deutsch Tamás módosító javaslataiban felhívja a figyelmet arra, hogy az uniós intézmények eddigi belső szabályai a korrupció megemlékezése és a korrupciós ügyek feltárása tekintetében csődöt mondtak, ezért azonnali intézkedésekre, köztük a Költségvetési Ellenőrzési Szakbizottság működésével kapcsolatosan teljes irányváltásra, a tagállamok politikai támadása helyett az uniós intézmények fokozott ellenőrzésére van szükség.

HÁTTÉR:

A Költségvetési Ellenőrző Szakbizottság célja, hogy az uniós pénzeszközök átláthatósága, elszámoltathatósága és hatékony kezelése révén biztosítsa az EU pénzügyi érdekeinek védelmét. Munkája középpontjában az éves mentesítési eljárás áll, amely alapos értékelésnek veti alá az uniós költségvetés uniós intézmények és elsősorban az Európai Bizottság általi végrehajtását, hogy azok lehetővé tegyék a hatékony és eredményes pénzgazdálkodást és a hatékony költségvetési ellenőrzést. Szorosan együttműködve olyan kulcsfontosságú intézményekkel, mint az Európai Számvevőszék, magas szintű etikai és elszámoltathatósági normákat tartanak fenn az uniós közigazgatásban.

Deutsch Tamás a szakbizottság koordinátora a Patrióták Frakciója részéről, az Európai Parlament mentesítési jelentésének árnyékjelentéstevője.