Hírek

Az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottságának szakértői meghallgatásán részt vett Martonyi János volt külügyminiszter

2020. 09. 24.

Az Alkotmányügyi Bizottság (AFCO) szakértői meghallgatás keretében hallgatta meg Martonyi János volt külügyminisztert, a nemzetközi magánjog professzorát. A meghallgatás célja annak felmérése volt, hogy szükséges-e az európai parlamenti választások megreformálása.

Martonyi János felszólalásában kiemelte, hogy a legfontosabb közös elem a csúcsjelölt-rendszerben és a transznacionális listában, hogy egyik sem képzelhető el valójában szerződésmódosítás nélkül, hiszen a Tanácsnak nincs kötelezettsége tartania magát az EP javaslatához, a transznacionális lista esetében pedig a módosításhoz kötöttség nem is kérdés. Hangsúlyozta, hogy a transznacionális listával nem kerülne közelebb a polgárokhoz az Unió, hiszen európai pártok jelölnének képviselőket, a távolság valójában csökkenti a demokratikus legitimációt. Nem létezik még olyan szövetségi állam sem, ahol föderális listát alkalmaznának. A csúcsjelölt-rendszer bevezetésének hatása kapcsán megállapította, hogy csak egy politikai párt, ideálisabb esetben is 20-30%-át fedi le az Unió népességének. A volt miniszter előadása végén összegezte, hogy nem lenne fair és demokratikus a tagállamokat és a választók 70-80%-át figyelmen kívül hagyni. A mai intézményi állapot évtizedes fejlődés eredménye, így csak akkor lenne érdemes az uniós intézményrendeszeren módosítani, ha azt valódi, mélyreható, alapos elemzés előzi meg. Beláthatatlan következményei lehetnének az intézményi egyensúly ilyen jellegű megváltoztatásának.

Trócsányi László fideszes európai parlamenti képviselő a transznacionális lista javaslata kapcsán hangsúlyozta, hogy „az Európai Unió nem egy állam, hanem a tagállamok akaratának köszönhetően jött létre, a tagállamok a szerződések urai. (…) Európában az emberek különböző régiókból és országokból származnak, különböző hagyományokban nevelkedtek, és ennek megfelelően a kereszténydemokrata, szociáldemokrata, liberális és más egyéb felfogások sem homogének, hanem mindegyiknek megvan a maga nemzeti színezete. Az Európai Parlament tagjai a nemzeti politikai pártokat képviselik.”

Háttér: Az Európai Parlament, az Európai Bizottság és az Európai Unió Tanácsa 2020 júniusában azonos álláspontra jutva megállapította, hogy az Európai Unió jövőjéről szóló vita keretében konferenciasorozatot indít 2020-ban Konferencia az Európai Unió Jövőjéről elnevezéssel. A Konferencia célja az Unió helyzetének, állapotának felmérése, valamint esetleges reformok kilátásba helyezése. A Konferencia margóján az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága szakértőket hívott meg annak megvitatására, hogy szükséges-e az európai választójog reformja, valamint újból megvitatta a már korábban elvetett, lezárt transznacionális lista és csúcsjelölt-rendszer különböző összefüggéseit.