2023. 10. 04.
Az Európai Parlament a mai plenáris ülésén megvitatta az Energia Charta Megállapodás (ECT) következő lépéseit. Az ECT többoldalú keretet biztosít az energetikai együttműködéshez, amely előmozdítja az energiabiztonságot és a hatékony energiafelhasználást. Brüsszel – korábbi álláspontjával szöges ellentétben – ki akar lépni az egyezményből. Győri Enikő fideszes EP képviselő plenáris felszólalásában leszögezte: „ A jogbiztonság érdekében biztosítanunk kell, hogy továbbra is az ECT tagjai maradhassanak azon tagállamok, amelyek ezt szeretnék.”
A képviselő érthetetlennek nevezte Brüsszel pálfordulását. „Az ECT modernizációs tárgyalásait követően a Bizottság kijelentette: az új szöveg mindenben megfelel a környezetvédelmi fenntarthatósági követelményeknek. Most pedig az egészet sutba akarja vágni. Ennek az lesz a következménye, hogy húsz évig még a régi megállapodás feltételei maradnak érvényben, azaz a fosszilis beruházásokat is védeni kell. Ezzel szemben, ha életbe lépne a modernizált megállapodás, akkor az új fosszilis beruházásokra már nem vonatkozna a védelem, a régiek pedig 20 év helyett csupán 10 évig élveznék azt.”
„A háború okozta energiaválság korában védeni kellene az Unió függetlenedését segítő energiaberuházásokat. Az ECT stabilitást jelent, ami a stratégiai és tőkeigényes energiaberuházásokhoz elengedhetetlen.”
„Ha már a Bizottság bedobja a törülközőt, legalább járjon el kellő óvatossággal és vegye figyelembe, hogy vannak olyan tagállamok, amelyek nem akarnak kilépni az egyezményből, mint például Magyarország. Olyan megoldásra van szükség, amely ezt megengedi” – húzta alá Győri Enikő.