Hírek

Az egyházakkal való együttműködés hozhat változást az EU fejlesztéspolitikájában

2020. 11. 26.

Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén elfogadta az EU fejlesztéspolitikájának hatékonyságjavításáról szóló jelentést. Hölvényi György kereszténydemokrata EP-képviselő kezdeményezésére a jelentés felszólítja az Európai Bizottságot, hogy az egyházi szervezeteket vonja be az uniós fejlesztési feladatok végrehajtásába. A néppárti képviselőcsoport szakmai vezetőjeként aláhúzta: „A helyi egyházak és vallási szervezetek a közel-keleti és afrikai társadalmak szerves részét képezik és oroszlánrészt vállalnak a leginkább rászorulók segítésében”.

A politikus írásbeli, előre benyújtott hozzászólásában rámutatott, hogy az EU a tagállamaival együtt a világ legnagyobb fejlesztési támogatója. 2019-ben az Unió és tagállamai 75.2 milliárd eurót fordítottak fejlesztési együttműködésre, ami a világ ilyen célú támogatásainak 55,2%-a. A képviselő egyúttal felhívta a figyelmet: „A nagy nemzetközi szervezeteken keresztül eljuttatott támogatások esetében a felhasználás hatékonysága messze elmarad az elvárhatótól”.

A Fidesz-KDNP politikusa bűnös mulasztásnak nevezte, hogy miközben a szükséget szenvedő emberek hiába várják szülőföldjükön az Unió segítségét, az Európai Bizottság a szélsőséges világnézeti semlegesség jegyében még mindig nem tette lehetővé, hogy a helyi egyházak és vallási szervezetek megfelelő súllyal vegyenek részt az EU fejlesztési és humanitárius együttműködésében. A képviselő hozzátette, hogy „a koronavírus miatti gazdasági válságban még inkább fontos, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat a lehető leghatékonyabban, közvetlenül tudjuk felhasználni”.

„Be kell látnunk, hogy Afrikában és a Közel-Keleten az egyházak jelentik azt a társadalmi hálót, amelyen keresztül a leghatékonyabban tudjuk helyben segíteni a rászorulókat, hogy megteremtsék az emberhez méltó életkörülményeket és hozzájáruljanak saját közösségük fenntartható fejlődéséhez” – húzta alá a politikus.

A szerdán elfogadott jelentés egyúttal kimondja azt is, hogy a fejlesztési források a migráció helyben történő kezelésére, így a biztonság és a határvédelem megerősítésére is alkalmazhatóak a partnerországokban.