Kisebbségpolitika

Autonóm Székelyföldet! – Átadták az Európai Parlamentnek a civilek petícióját

Autonóm Székelyföldet! – Átadták az Európai Parlamentnek a civilek petícióját

2013. 11. 26.

A petíció aláírói követelik, hogy az Európai Parlament vitassa meg az erdélyi magyar kisebbségnek – különösen az etnikai szempontból homogén Hargita, Kovászna és Maros megyék lakóinak – az egységes régió kialakítására vonatkozó igényét. Az aláírók felhívják az Európai Parlament képviselőinek figyelmét, hogy az Európai Unió létrejöttének egyik alapgondolata a tagállamok közötti béke megteremtése és fenntartása volt. Azt azonban tisztán és világosan kell látni, hogy a legtöbb európai államban élnek olyan közösségek, amelyek a többség identitásától eltérő identitással rendelkeznek. Ennek a helyzetnek és konfliktusforrásnak a rendezéséhez ma már a legtöbb érintett országban bevezették és alkalmazzák az autonómia intézményét. Az Európa Tanács meggyőződése, hogy "az autonóm régiók pozitív tapasztalatai inspirációs forrásként szolgálhatnak a belső politikai konfliktusok megoldását célzó lehetőségek keresésekor”.
 
Az aláírók álláspontja szerint "az autonómia semmilyen körülmények között nem fenyegeti az azt biztosító állam szuverenitását és területi egységét. A szubszidiaritásra és pluralizmusra oly büszke Európai Unió nem engedheti meg magának, hogy az autonómia kérdésében kettős mércét alkalmazzon, és a régi tagállamokban támogassa, az új tagállamokban pedig ellenezze az autonóm régiók létét, kialakítását". Az EU minden területen a bevált gyakorlatokat erősíti, tehát ebben a kérdésben az Aaland-szigetek, a Feröer-szigetek, vagy Dél-Tirol példája az egyetlen megnyugtató rendezési forma. A civilek különösen felháborítónak tartanák a kettős mércét annak a ténynek tükrében, hogy a magyarság Erdélyben őshonos, történelmi közösség. "Azt várjuk az Európai Parlament képviselőitől, hogy gyakoroljanak nyomást a román kormányra a magyar közösség jogainak tiszteletben tartása, a Székelyföld közigazgatási egységének megőrzése és az autonómia kialakítása érdekében. Elvárjuk azt is, hogy szólítsák fel Romániát az uniós és nemzetközi jogi vállalásainak betartására" – jelentette ki Bencze Izabella és Csizmadia László az aláírók nevében.
 
Emlékezetes, hogy a petíció kezdeményezői szervezték meg a Székelyföldért Társasággal közösen október 27-én azt a budapesti román nagykövetség elé összehívott sok ezer fős demonstrációt is, amellyel a résztvevők a Székelyek Nagy Menetelésével kívántak szolidaritást vállalni.

A petíció teljes szövege az alábbi linken található.