Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

A reform élelmiszerhiányt okozhat

A reform élelmiszerhiányt okozhat

2008. 05. 20.

Magyar szempontból a következő három a legjelentősebb változás:

1. A területalapú támogatások átcsoportosítása vidékfejlesztési célokra: ezzel csökkenne a gazdák automatikus támogatása. Az így megspórolt pénzre pedig pályázni kell majd és jelentős társfinanszírozást kell biztosítani. Kifizetése évekre elhízódik, a pályázati rendszer számos visszaélésre ad lehetőséget. Szükség van a kis- és közepes méretű támogatások növelésére, de nem a nagyobb méretűek kárára.”
-jelentette ki Glattfelder Béla. 

2. A megmaradt intervenciós intézkedések többségét eltörölnék. Ezzel nem értünk egyet – állítja Glattfelder Béla. Az intervencióban felvásárolt készletek növelik az Unió élelmiszer- és takarmány ellátásának biztonságát és tompíthatják az áringadozások mértékét.

3. Hibásnak tartjuk azt, hogy a magyar a kormány 2009-től át akar állni az összevont területalapú kifizetési rendszerre – hangsúlyozza Glattfelder Béla. Ugyanis az új tagállamok 2013-ig a régiekéhez képest egy jóval egyszerűbb rendszert használhatnak. Azután pedig az egész Közösség az egyszerűsített adminisztrációra áll át.

Glattfelder Béla emlékeztetett arra, hogy az Állapotfelmérést előkészítő európai bizottsági közleményt a magyar néppárti delegáció az Európai Parlamentben, idén márciusban elutasította. A képviselő szerint csatlakozásunk óta a KAP eddigi reformjaival mindig rosszul jártunk. Még abban az esetben is, amikor a magyar kormány kijelentette, hogy magyar szempontból kedvező kompromisszumot kötött az agrárminiszterek tanácsában. A cukorreform következtében például, noha Gráf József arra számított, hogy nem kerül sor gyárbezárásokra, az öt magyar cukorgyárból négyet már bezártak. „Bebizonyosodott, hogy a Közös Agrárpolitikát nem lehet kompromisszumokkal megvédeni. A reformokat, így az Állapotfelmérést is, el kell utasítani” – nyilatkozta Glattfelder Béla. Az Állapotfelmérés nem veszi figyelembe az utóbbi időszakban kialakult élelmiszerhiányt és az élelmiszerárak növekedését sem. Az árak azonban nemcsak magasabbak, hanem jóval kiszámíthatatlanabbak is lettek.