Hírek

A négy szabadság elválaszthatatlan egymástól

A négy szabadság elválaszthatatlan egymástól

2013. 12. 05.

"Nagy-Britannia mindig is befogadó volt a bevándorlókkal szemben. Fontos kiemelni, hogy kétharmada a bevándorlóknak nem az EU tagállamaiból érkezik. Azonban a vándorlás, a bevándorlás nem csupán a szigetország sajátja, hanem európai, illetve globális jelenség" – fogalmazott Schöpflin.
 
A fideszes EP-képviselő szerint az alapvető kérdés, hogy mit és mennyit hoz a befogadó ország konyhájára a bevándorlás. "Jóllehet, ha egyszer már a külhoniak túlzottnak vélt beáramlása iránti aggodalom megjelent a befogadó országok részéről, akkor nehéz bármilyen tényszerű adattal cáfolni ezeket a negatív érzéseket. Pedig ezek az adatok világosan mutatják a gazdaságban érvényesülő pozitív hatásokat, hatékony erőforrás elosztásnak is nevezhetnénk, hiszen a nyugat-európai munkaerőpiacon igenis hiány van nem képzett, ill. félig képzett fizikai munkaerőből, míg a közép-kelet-európai államokban éppen, hogy túlkínálat van. És ez is bizonyítja, hogy az egységes piac sikeres" – mondta el a néppárti a politikus.
 
Schöpflin György szerint az egységes piac attól egységes és sikeres, hogy a négy szabadság – a munkaerő, a tőke, a javak és a szolgáltatások – szabad áramlását egyformán biztosítja. "Ez nem egy étlap, melyről válogatni lehet"- hangsúlyozta Schöpflin hozzátéve, ha ezek közül bármelyiket korlátozni kívánja az adott tagállam, akkor az az egységes piac újra átalakítását jelentené. Ebben persze Nagy-Britannia nincs egyedül, Németország, Hollandia, Franciaország is támogatja a szabad mozgás és munkavállalás újragondolását, bűnbaknak kikiáltva a jóléti állam potyázó "turistáit".
 
"A migrációt azonban nem lehet csupán gazdasági szempontok alapján értékelni. A munkaerő szabad áramlásának is megvannak a nem szándékolt következményei, kulturális, szociológiai és politikai értelemben is. Ez utóbbi inkább a befogadó országok részéről vált többé-kevésbé céltudatosan is kialakított politikai vitává, míg Nagy-Britannia esetében egyenesen belpolitikai dimenziót kapott. A populista politikai erők megjelenésével tehát, a bevándorlás minden bizonnyal a jövőben is kulcsprobléma marad, ami felvetheti az integráció sikerességének kérdését is" – zárta érvelését Schöpflin György.