Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

A magyar érdekekkel ellentétes az agrárreform

A magyar érdekekkel ellentétes az agrárreform

2008. 03. 12.

Az Állapotfelmérés – nevével ellentétben – nem csupán az agrár- és vidékfejlesztési támogatások felülvizsgálatát jelenti. Valójában jelentős változásokról van szó és a támogatások jelentős csökkentéséről. Ez azoknak kedvez, akik a KAP teljes lebontását akarják elérni.

Glattfelder Béla szerint hazánk az eddigi reformokkal csak rosszul járt. Csatlakozásunk óta a gazdák a saját bőrükön tapasztalhatták, hogy az agrárreformok kevesebb pénzt és nehezebb körülményeket eredményeznek.

A magyar kormány által támogatott cukorreform is példa arra, hogy Magyarország csak veszíthet a változásokkal. Annak idején a magyar kormány azért támogatta a cukorreform elfogadását, mert szerinte sikerült kedvezőbb, „kompromisszumos” megoldást elérni. A reform következtében azóta az öt hazai cukorgyárból négy bezárt. „A cukorreform egyértelművé tette: rossz kompromisszumokkal nem lehet megvédeni a magyar gazdák érdekeit” – nyilatkozta a képviselő.

A magyar gazdák számára hátrányos az, hogy a számukra automatikusan járó területalapú támogatások egy részét átcsoportosítanák a vidékfejlesztési alapba. Ráadásul minél nagyobb méretű egy gazdaság, annál nagyobb arányú lenne az elvonás. Ez hazánkat a nagyméretű gazdaságok magas aránya miatt különösen kedvezőtlenül érintené. Ezért a magyar néppárti delegáció a területalapú támogatásokkal összefüggésben mindennemű diszkriminációt elutasít, amely a gazdaságok méretén alapszik.

„Ezen kívül nem szavaztuk meg a tejkvóta emelését, és a dohánytermelők támogatásának csökkentését sem” – mondta a képviselő.

A magyar néppárti képviselők ugyanakkor megszavazták azokat a javaslatokat, amelyek a családi gazdaságok nagyobb mértékű támogatását célozzák. Glattfelder Béla szerint az élelmiszerellátás biztonsága érdekében továbbra is szükség van a termeléshez kötött támogatásokra és a piaci intézkedésekre (pl. intervenció). Mivel egyetértés van abban, hogy a nem rég csatlakozott tagállamoknak 2013-ig nem kell megváltoztatniuk a földalapú támogatás módját, ezért hibás a magyar kormány változtatási szándéka.

A képviselő hozzátette: az Európai Parlament a mai ülésén szavazott a tejkvóták emeléséről is. Ezt a magyar néppárti delegáció szintén elutasította, mivel ez a jelenlegi piaci helyzetben elhamarkodott és szükségtelen lépés. Magyarország érdekeivel a tejkvóták emelése különösen ellentétes, mivel jelentős kihasználatlan tejkvótánk van. Ez a lépés megakadályozná, hogy a magyar termelők kihasználják a mostani lehetőséget a termelés növelésére.