Hírek

A kereszténység helyzetéről tárgyalt az EP delegációja Libanonban

A kereszténység helyzetéről tárgyalt az EP delegációja Libanonban

2011. 11. 21.

A magyar kormány – együttműködve más nemzetközi szervezetekkel, mint az Európai Parlament – nagy hangsúlyt helyez a nemzetközi keresztény egyházi kapcsolatok kiépítésére, ápolására. Ennek keretében 2011. június 2-án Gödöllőn került megrendezésre az Elfogadás, tolerancia, vallási sokszínűség című konferencia, augusztus 20-án pedig III. Senudát, az egyiptomi kopt egyház vezetőjét fogadta Schmitt Pál és Semjén Zsolt Budapesten. 2011. november 10-11-e között az Európai Parlament néppárti frakciója szervezett magas rangú egyházügyi konferenciát Esztergomban, a múlt héten pedig Semjén Zsoltot fogadta I. Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárka Isztambulban.

A "kereszténység jövője a Közel-Keleten" című konferencia november 18-19-e között került megrendezésre Bejrúttól északra fekvő Kaslik városában, a Szent József maronita keresztény egyetemen. Az eseményen többek között Najib Azmi Mikati libanoni miniszterelnök, magas rangú vallási vezetők; európai parlamenti képviselők; a térségbeli országok parlamenti képviselői; katonai és rendvédelmi vezetői; szakértői vettek részt. A konferencia előadója volt továbbá a maroniták antiochiai pátriárkája, Béchara Boutros Rai bíboros.

A felszólalókkal egyetértve Bagó Zoltán a konferencián kijelentette: A Közel-Keleten, amely térség számos vallás és nép bölcsője és otthona, ugyanakkor feszült a politikai és a biztonsági helyzet, elengedhetetlen az emberek vallási és kulturális identitásának megőrzése és tiszteletben tartása. "Az emberi szabadság mellett kiemelkedő jelentőségű a személyes felelősségvállalás. E hozzáállás a feltétele a békés egymás mellett élésnek, amelyre különösen nagy az igény ebben a térségben" – jelentette ki a néppárti politikus. "A vallásszabadság mint személyhez kapcsolódó jog soha nem önmagában, hanem egy-egy közösségen belül, egyházban fejti ki hatását, s mint ilyen egy adott állam társadalmi és politikai irányát is meghatározza. Ez igaz hazánkra, az EU27 tagállamára, illetve a keleti kereszténységre is" – emlékeztetett.

Bagó Zoltán szerint bár az egyház és az állam szétválasztása a Közel-Keleten is érvényesül, jól látható, hogy sok esetben a hatalmi befolyással rendelkező csoportok radikális vallási irányzatokat képviselnek, mely törékennyé és veszélyessé teszi a térség biztonságát. "Ezért minden felelősségteljes politikusnak és szervezetnek azon kell dolgoznia, hogy a vallások közötti párbeszéd ne üres szólam, hanem tartalmas és eredményes folyamat legyen. Az Európai Unió és Magyarorszag példa lehet az Önök számára!" – jelentette ki a fideszes EP-képviselő.

Háttér: Libanon 4,1 millió fős lakosából körülbelül 1 millió fő maronita keresztény, akik meghatározó szerepet töltenek be az ország társadalmi, politikai életében.

Bagó Zoltán hivatalos programja keretében több kétoldalú megbeszélést is folytatott, többek között Angelina Eichhorsttal, az Európai Unió Libanonba delegált nagykövetével, Ablahad-A-Sawa iraki parlamenti képviselővel és Emir Hares Chehabbal, aki az egyik legbefolyásosabb közel-keleti vallási szervezet, az Iszlám-Keresztény Nemzeti Párbeszéd főtitkára. A találkozók és néhány további megbeszélés eredményeként várhatóan hamarosan Magyarországra látogat a maroniták antiochiai pátriárkája, Béchara Boutros Rai.