Hírek

A halászati alapból biztosítható a magyar haltenyésztés fejlesztése

A halászati alapból biztosítható a magyar haltenyésztés fejlesztése

2014. 04. 18.

A világ tengereinek 30%-a túlhalászott, a tengeri halállományok fennmaradása veszélybe kerülhet. Ezért folyamatosan és jelentősen csökken a kihalászott tengeri halmennyiség. Az új közös halászati politikának jóval nagyobb figyelmet kell fordítania a fenntartható haltenyésztésre, vagyis az akvakultúrára, kiemelten pedig az édesvízi haltenyésztésre.
 
Ezért az édesvízi akvakultúra előtérbe helyezéséért, egy könnyen végrehajtható és indokolatlan korlátozásokat nem tartalmazó szabályozás megalkotásáért küzdöttünk – emelte ki Glattfelder Béla. Sikerült megakadályozni az akvakultúra fejlődését, jövőjét veszélyeztető módosító javaslatok elfogadását.
 
Az eredeti parlamenti jelentés-tervezet szerint ugyanis – a magyar halászat érdekeit veszélyeztető módon – nem lehetett volna uniós támogatást adni az ún. egzotikus halfajokkal kapcsolatos, ill. Natura 2000 területen végrehajtandó beruházásokra. A néppárti politikus szerint ezek a javaslatok szakmailag hibásak és tudományosan megalapozatlanok voltak.
 
A nem őshonos halfajok (pl. afrikai harcsa) tenyésztése feltétlenül szükséges a magyar haltenyészés versenyképességének növeléséhez, hiszen pont ezeknek a fajoknak a tenyésztése növekedett a legnagyobb mértékben az utóbbi években. A belőlük készült haltermékek iránti kereslet jelentősen növekedett Magyarországon és az EU-ban is. Ráadásul az intenzíven tenyészthető halfajokat zárt rendszerekben tartják, és így nem jelentenek veszélyt a hazai környezetre és élővilágra.
 
Halastavaink jelentős része Natura 2000 területen fekszik. Ezek a halgazdaságok azonban semmilyen veszélyt nem jelentenek e területek természeti értékeire. Éppen ellenkezőleg: sok esetben éppen a halastavaknak köszönhetőek az általuk létrehozott, illetve megőrzött egyedi vizes élőhelyi társulások – emelte ki az EP-képviselő.
 
Glattfelder Béla leszögezte: Az édesvízi akvakultúrát meg kell szabadítani az indokolatlanul szigorú és felesleges fenntarthatósági előírásoktól. Ezek csak a tengeri halászat és akvakultúra esetében indokoltak. Törekedni kell arra, hogy a jövőben világosan kettéválasszák a tengeri és az édesvízi akvakultúra fogalmát, majd szabályozását – mondta a fideszes EP-képviselő.