2021. 05. 19.
Az Európai Parlament (EP) tegnapi plenáris ülésén megvitatta az Európai Bizottság új, vállalati adózásra vonatkozó tervét. Győri Enikő, fideszes EP-képviselő plenáris hozzászólásában hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak olyan adóstratégiára van szüksége, amely nem károsítja, hanem növeli mind Európa versenyképességét, mind a tagállamok közötti kohéziót és hatékony együttműködést. „A Bizottság adóemelést jelentő adóharmonizációs ötlete ezzel pont ellentétes javaslat” – tette hozzá a képviselő.
A képviselő kiemelte: a Bizottság terve, nagyon helyesen, tovább szigorítaná az adóelkerülés és adócsalás elleni szabályokat: „Annyiban egyetértek a Bizottsággal, hogy fair és hatékony adózásra van szükség. Én hangsúlyoznám még a kiszámíthatóság fontosságát, valamint hogy ne lehessen elkerülni, a nagy tech cégeknek sem, az adófizetést, és büntessük szigorúan az adócsalást”.
Győri Enikő azonban figyelmeztetett arra, hogy a tervezett adóharmonizáció az adókat csökkentő tagállamokat, köztük Magyarországot is, büntetné. „Mélyen helytelenítem, hogy Brüsszel adóemelésbe kergesse a tagállamokat. Magyarországon az adómorál javításával, az adóelkerülés ellehetetlenítésével, a munkát terhelő adók csökkentésével és vállalkozásbarát üzleti környezettel értük el, hogy nőtt a beszedett adó. Ettől versenyképesebbek lettünk, ami egész Európa versenyképeségét javítja” – emelte ki.
A Bizottság jelenlegi közleménye nem mutat mást, mint az adók szintjének és adóbevételek elosztásának jövőbeli önkényes befolyásolását. A képviselő figyelmeztetett arra, hogy egy esetleges adóharmonizáció számos tagországban adóemeléshez vezetne, amely pedig a versenyképesség csökkenésével járna.
Háttér: Az Európai Bizottság tegnap közleményt fogadott el a XXI. századi vállalkozási adózásról, amelynek célja a társasági adórendszer átalakítása az Európai Unióban. A közlemény figyelembe veszi ugyan a G20-ak és az OECD globális adóreformról folytatott megbeszélésein eddig elért eredményeket, legfontosabb célja ugyanakkor az adóbevételek növelése az EU-ban az adóharmonizáció révén. A Bizottság az új elképzelés előterjesztése előtt nem folytatott érdemi párbeszédet a tagállamokkal, így önálló kezdeményezés formájában tervezi azt, hogy 2023-ig új, egységes keretet terjeszt elő a vállalkozások adózására vonatkozóan az EU-ban, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy az adópolitika a tagállamok hatáskörébe tartozik. A „Vállalkozás Európában: A jövedelemadó keretrendszere” (angol rövidítéssel BEFIT) elfogadása esetén egységes társaságiadó-keretszabályt vezetne be a 27 tagállamban. A Bizottság önkényes és egyeztetés nélküli fellépése az adópolitika érzékeny területén minden bizonnyal a tagállamok jelentős ellenállásába fog ütközni; az Európai Bizottság utóbbi években e területen felhalmozott csúfos kudarcaira többek között a Gazdasági és Monetáris Bizottság (ECON) néppárti koordinátora, Markus Ferber európai parlamenti képviselő is rámutatott a német médiában megjelent legfrissebb nyilatkozatában.