Hírek

A versenyképesség a siker kulcsa a nemzetközi kereskedelemben

2020. 11. 26.

Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén ma megszavazta a nemzetközi kereskedelempolitika felülvizsgálatáról szóló jelentést. A keddi vitán Győri Enikő fideszes EP-képviselő, a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság (INTA) tagja hangsúlyozta: a COVID-válság új helyzet elé állította a világot, amelyre az uniós kereskedelempolitikának is reagálnia kell.

Győri Enikő felszólalásában kiemelte: az előttünk álló tíz évben a világ GDP-növekedésének 85%-a már az Unión kívül megy majd végbe. Ráadásul az ázsiai és csendes-óceáni térségben a világ legnagyobb kereskedelmi régiója formálódik, 2,2 milliárd fogyasztóval és 26 billió dollárnyi piaccal. Tizenöt ország, köztük Kína, Japán, Dél-Korea, Vietnam, Szingapúr, Ausztrália és Új-Zéland részvételével nemrég írták alá ugyanis a Regionális Átfogó Partnerségi Megállapodást (RCEP). A néppárti politikus ezért éberségre intette az Uniót: ha nem vigyázunk, végérvényesen lemaradunk a világgazdasági versenyben. „Két dolgot máris tehet az Unió. Egyrészt kihasználja a már meglévő szabadkereskedelmi egyezményeit, másrészt felgyorsítja a folyamatban lévő tárgyalásokat ideológiamentesen, hogy új piacokhoz juttassuk vállalatainkat. Ha partnereinkkel szemben túlzott, és a kereskedelemhez közvetlenül nem kapcsolódó elvárásokat támasztunk, erősen leszűkítjük azok számát, akik hajlandóak lesznek velünk tárgyalóasztalhoz ülni. Ha továbbra sem hagyunk fel hittérítő ambícióinkkal, a világ elmegy mellettünk. Mindamellett azt viszont jogosan várjuk el partnereinktől, hogy vállalataink számára egyenlők legyenek a versenyfeltételek, például az állami támogatások terén” – mutatott rá a néppárti politikus.

Győri Enikő hangsúlyozta: „A COVID-járványt követő válság több európai céget megrendített, különösen a kis- és középvállalkozásokat. Most az a feladatunk, hogy terheiket csökkentsük, ne pedig újakat varrjunk a nyakukba, mint például a kötelező érvényű magatartási kódex. Növekedésbarát üzleti környezetre van szükség, ahol a vállalatoknak megéri munkahelyeket teremteni. Csak így kerülhetünk ki nyertesen a válságból.”

A képviselő arra is rámutatott, hogy a baloldali és liberális pártok ideológia vezérelt törekvései, így a kísérletek európai cégekkel szembeni új és újabb elvárások bevezetésére és a bürokratikus akadályok további emelésének szorgalmazása a versenyképesség ellen hatnak. „Megkérem a baloldali és liberális pártokat, hogy ne legyenek az európai versenyképesség kerékkötői” – zárta gondolatait Győri Enikő.