Hírek

A többéves keretköltségvetés felülvizsgálatakor is megvédtük a magyar uniós forrásokat

2024. 02. 27.

Az Európai Parlament mai plenáris ülésén a képviselők többsége elfogadta a 2021-2027-es uniós többéves pénzügyi keretterv módosítását. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja támogatta az állam- és kormányfők február elején kötött megállapodását a többéves pénzügyi keretterv felülvizsgálatáról. Ebben  a megállapodásban Magyarország olyan világos garanciákat kapott, amelyeket nem tartalmazott az Európai Bizottság eredeti javaslata. Magyarország kiharcolta, hogy a magyarok pénzét nem adhatják oda Ukrajnának. Az Európai Parlament balliberális oldala és a magyar dollárbaloldal ugyanakkor továbbra is folytatja zsaroló politikáját. A magyar baloldal még a magyarok pénzét is odaadta volna az ukránoknak. Ezt sikerült megakadályozni!

Deli Andor a Fidesz európai parlamenti képviselője felszólalásában elmondta: a Fidesz képviselőcsoportja támogatja az MFF megállapodás jóváhagyását, az Európai Tanács ülésén Magyarország világos garanciákat kapott arra, hogy a bennünket megillető uniós forrásokat csakis Magyarország használhatja fel. Deli Andor hangsúlyozta: a jelenlegi helyzetben fontos Európa geopolitikai megerősítése, aminek kulcseleme az EU Nyugat-Balkáni bővítése. Ezért kiemelten támogatjuk az MFF megállapodás részét képező, Nyugat-Balkánt támogató, Reform- és Növekedési Eszközt. A Fidesz EP képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy az MFF  felülvizsgálatának sikeres lezárása nem fedheti el a tényt, hogy ebben a költségvetési ciklusban a tagállamoknak járó kohéziós és helyreállítási eszközök kifizetése, az Európai Bizottság hibájából, felháborítóan lassú és a helyreállítási hitelek kamatköltségei további növekedésének veszélye sem múlt  el.

Gyürk András, a Fidesz európai parlamenti képviselője, a döntés kapcsán kijelentette, hogy a Stratégiai Technológiák Európai Platformja (STEP) a súlyos válságban lévő európai iparnak jelenthet létfontosságú segítséget. „Az európai versenyképesség romokban van, számos vállalat leépítéseket, a kontinensről való kivonulást fontolgatja. Ez annak a brüsszeli bürokraták által folytatott iparpolitikának az eredménye, ami a szankciókra, az irreális zöld célokra és a bürokrácia növelésére épít” – húzta alá a fideszes politikus. Gyürk András hangsúlyozta: „Ez a pénzügyi eszköz valamelyest javíthat a kialakult helyzeten, ezért képviselőcsoportunk támogatta a kezdeményezést. Azonban a válság valódi kezeléséhez mindenekelőtt változásra van szükség Brüsszelben.”